A Siklósi Judit által vezetett zalaegerszegi Béke-Shalom Magyar-Izraeli Baráti Társaság idén tavasszal hirdette meg a „Holokauszt 80 diákszemmel" című pályázatát. A pályázóknak rövid esszében kellett megfogalmazniuk gondolataikat arról a hiányról, ami Zalaegerszegen érezhető azóta, hogy a vészkorszakban megölték szinte a teljes helyi zsidó közösséget.
Mint Siklósi Judittól megtudtuk: a beérkezett pályaművekből a Béke-Shalom Magyar-Izraeli Baráti Társaság egy kötetet állított össze, amelynek előszavát az elnök asszony, míg az ajánlóját Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere írta.
Az előszóból megtudhatjuk: „a diákok érdekesen és nagyon jó érzékkel közelítették meg a problémát. Az elérhető források segítségével igyekeztek bemutatni régi zalaegerszegi zsidó családokat, ismert személyeket vagy a zsidó közösség által emelt épületeket, hogy ezáltal érzékeltessék azt a veszteséget, ami a várost érte a zsidó személyek a meggyilkolásával, elhurcolásával. Szemléletes példa erre az egyik legszebb zalaegerszegi történelmi épület, a zsinagóga sorsa, amely ma már városi hangverseny- és kiállítóteremként működik, mert eredeti funkcióját elvesztette".
Siklósi Judit hozzátette: „az olvasó megismerkedhet a Zalaegerszeg életében egykor szerepet játszó vállalkozókkal, akik öregbítették a város hírnevét, például világkiállításon elért nagyszerű helyezésekkel, ismert személyekkel, akik szerepet játszottak a közéletben, de találkozhatunk orvo- sokkal és művészekkel is. Az esszék szólnak a megrázó végkifejletről, ami a zsidó családok tragédiájáról szól 1944-1945-ben".
A pályázaton legjobb eredményt elért diákok a Béke-Shalom Baráti Társaság jóvoltából részt vehettek a budapesti Élet Menetén, és elutazhattak a Nemzetközi Élet Menete megemlékező programjára Auschwitzba.