Kiskőrösön október 27-én emlékeztek meg a holokauszt áldozatairól a városközpontban található zsinagóga mellett. A helyszínen tavaly avatták fel azt az emlékművet, amely a Benyik család és több támogató segítségével jött létre, hogy méltó emléket állítson a városból elhurcolt 422 személynek, akik közül csak kevesen élték túl a borzalmakat.
A megemlékezésen Turán István helytörténész idézte fel a kiskőrösi zsidóság történetét és a deportálások fájdalmas emlékét. Beszédében kihangsúlyozta, hogy az elhurcolt emberek nem pusztán statisztikai adatok voltak: hétköznapi életet éltek, mint bárki más, boltosok, varrónők, cipészek, idősek és gyermekek, szegények és vagyonosok.
– Lehet, hogy más hit és más szokások alapján élték az életüket, meg voltak az ünnepeik, gyásznapjaik, ügyes-bajos dolgaik, de higgyék el nekem, semmi másban nem különböztek Önöktől, vagy tőlem.
A rendezvényen Fináli Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöki megbízottja és fia, Fináli Gábor rabbi is részt vettek. Fináli Gábor rabbi rámutatott, hogy bár a holokauszt eseményei 80 éve történtek, hatásaik mind a mai napig érezhetők és tanulságaik örök figyelmeztetésként szolgálnak.
Dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz Közép-Magyarországi Területi Csoportjának elnöke is jelen volt, akinek nevéhez kötődik a Zsidó
Múlt Kiskőrösön című könyv bemutatása is. A kötet Sólyom Schwarz László szubjektív visszaemlékezéseként örökíti meg a város zsidó közösségének történetét. „Ez a visszaemlékezés a személyes vonatkozásainak köszönhetően válik mélyen megrendítővé az olvasók számára” – méltatta a könyvet dr. Feldmájer Péter.
Az eseményt a Szegedi Szimfonikus Zenekar Arany-Ezüst kvartettje tette ünnepélyesebbé, akik a Schindler listája című film zenéjét adták elő. A program zárásaként a résztvevők koszorúkat és az emlékezés köveit helyezték el az emlékmű talapzatánál.
Kiskőrös Város Önkormányzata nevében Gmoser István alpolgármester és Szedmák Tamás képviselő vett részt és koszorúzott az eseményen. A Kiskőrösi Cigány Nemzetiségi Önkormányzat részéről Kunhegyesi
Nikolett elnök, a Kiskőrösi Német Nemzetiségi Önkormányzat részéről Filus Tibor, a Kiskőrösi Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat részéről Györk Ernőné elnök és Csővári János alelnök helyezett el koszorút.
Kiskőrös Város Önkormányzata, a helyi nemzetiségi önkormányzatok képviselői, valamint a Benyik család tagjai is részt vettek a megemlékezésen. A Benyik család az emlékőrzés mellett nagy hangsúlyt fektet a zsidó hagyományok ápolására is. Támogatásuknak köszönhető előadásokat tartottak, amelyek keretében több mint 200 gyermek ismerkedhetett meg a holokauszt történetével, valamint a zsidó vallás és kultúra értékeivel. Kiskőrösön az önkormányzat támogatásával Zsidó-Keresztény Egyesület is működik.