Zsidó kereskedők terjesztették el Makó hagymáját

2017. Június 26. / 22:17


Zsidó kereskedők terjesztették el Makó hagymáját

Szabó Imre / Délmagyarország


Először tartottak zsidó kulturális fesztivált vasárnap Makón. A legtöbb érdeklődőt a kóser konyha vonzotta, de volt városnéző séta és klezmerkoncert is.


Azért hatódtam meg könnyekig, mert a szüleim jutottak eszembe. Ha már ők nem lehetnek itt, legalább azt jó látni, hogy most milyen sokan jöttek el – mondta tegnap Báron Zsuzsa ügyvéd, a helyi zsidó közösség képviselője az első makói zsidó kulturális nap megnyitója után, a Hagymaház előtt.

Hozzátette, őket mindig szeretetre és megértésre nevelték, és mindenkinek örülnek, aki akár csak kíváncsiságból is eljön a rendezvényre. A városban most először tartottak ilyen rendezvényt.

A Hagymaházban kiállítás nyílt a makói zsinagógák történetéről, Urbancsok Zsolt, a Kecskeméti Ármin Egyesület vezetője a zsidósághoz köthető makói emlékhelyeket végigjáró sétára hívta az érdeklődőket. Ő azt mondta, a cél az, hogy a zsidóság kultúráját, hagyományait minél többen megismerjék.

Volt táncház és színielőadás is, a legtöbb embert azonban minden bizonnyal a Hagymaház előtti téren tartott kóser gasztronómiai bemutató vonzotta. A lapunkból is jól ismert gasztroblogger-szakácskönyvíró, Libor Mária tej nélküli szombati kalácsot, hanukai fánkot és humuszt, azaz csicseriborsókrémet készített segítőivel. Azt mondta, ezek olyan ételek, amelyeket ő egyébként is gyakran készít otthon, és bármelyik háziasszony követheti a példáját.

A kóstolóba mi is beszálltunk – érdemes volt. A zsidó fesztivál este a Budapest Klezmer Band nagy sikerű koncertjével zárult, ami egyben a nyári zenés fesztivál nyitánya is volt.

A városban a krónikák szerint 1740-ben telepedtek meg az első zsidók. Makót régen Kis-Jeruzsálemnek is hívták, olyan népes és színes izraelita közösség lakta. A zsidó kereskedőknek nagy szerepük volt például abban, hogy a makói hagyma világhírű lett.

A közösség létszáma a vészkorszakot követően – akkor 1200 makói zsidót gyilkoltak meg – lecsökkent, a rendszerváltás idejére pedig a hitközség is megszűnt. Ma nagyjából tucatnyira becsülhető a magukat izraelitának vallók száma.

Az ortodox zsinagógát a teljes pusztulástól ugyan az utolsó pillanatban sikerült megmenteni, azóta is emlékhelyként működik, a neológ izraelita templom azonban már csak a Csanád vezér téren felállított emlékjel sziluettjén létezik.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Mártírjainkra emlékeztünk Békéscsabán
Zsidó világ
Mazsihisz Podcast: A bia-torbágyi zsidóság emlékezete