Mai születésnapos: Johann Strauss, a titkos zsidó keringőkirály

2016. Október 25. / 20:01


Mai születésnapos: Johann Strauss, a titkos zsidó keringőkirály

Ő minden idők legnépszerűbb zeneszerzője, a Kék Duna-keringő, a Bécsi vér, a Cigánybáró alkotója, aki sokak által nem is sejtett zsidó felmenőivel halála után is sok kellemetlenséget okozott egyik legnagyobb rajongójának, Adolf Hitlernek: a nácik hamisítással próbálták meg a zsidó ősöket eltüntetni, „árjásítani” a valcerkirályt, aki pedig „szívében zsidónak” vallotta magát.


Édesapja, az idősebb Johann Strauss, a Radatzky Mars szerzője, aki maga is roppant népszerű zenész volt, csak azután kényszerült elvenni kocsmároslány édesanyját, hogy a kis Johann megfogant. Ebből a később csúnyán végződő házasságból és kénytelen apai szerepből azonban sem ő, az elsőszülött, sem az öccsei nem profitáltak sokat. Idősebb Johann meglehetősen goromba és érzéketlen apukának bizonyult, aki mindenáron el akarta téríteni fiait attól a zenészi pályától, vagyis attól, amire mindannyian születtek és miután ebben nem ért célt, az ifjú Johannak elkeseredett riválisává vált, ameddig még tarthatta vele a lépést.

A „verseny” ugyan gyorsan és egyértelműen a fiú javára dőlt el. Dallamait az osztrák népzene, a külvárosi kocsmák ihlették, inasgyerekek fütyülték, de hatása egészen a császári udvarig ért (egy időben ő is szervezte az udvari bálokat), de a keringőkirály kedélyén apja elnyomó késztetései ennek ellenére is nyomot hagytak. Félt az éltető napfénytől, szorongott az elszegényedéstől, az öregedéstől, a vakságtól, beteges hipochonder volt és a könnyeden előkelő muzsika géniuszaként maga képtelen volt akár egy lépést is táncolni a saját zenéjére. Egy angol újságcikk egyenesen egy Kafka-hőshöz hasonlítja, akinek apjához fűződő viszonyát és szorongásait Bécs egy másik híres szülötte, Sigmund Freud is elméletei élő bizonyítékának tekinthette volna - miközben csillaga egyre emelkedett szerte Európában és Amerikában is a Trics-tracs polka, a Kék Duna-keringő és az operettek, a Jókai Mór regényétől ihletett A Cigánybáró és a Magyarországon leginkább Latabár Kálmán legendés közreműködése miatt felejthetetlenné vált A denevér után. Nem csak az udvar, nem csak Párizs, Bécs s New York, de Brahms és Wagner is rajongtak Straussért.

Számos bizonytalanságának egyike volt a kérdés, hogy ki is ő, hová is tartozik tulajdonképpen. Már elmúlt ötven, amikor egy rokonának írott levelében megvallotta, hogy „már egyáltalán nem vagyok biztos abban, melyik felekezethez is tartozom, bár a szívemben inkább vagyok zsidó, mint protestáns”.

Harmadik, utolsó felesége, akiben végül igazi társra talált, Adele Deutsch szintén zsidó volt: ő bíztatta az idősödő Strausst, hogy nagyon is érdemes még dolgoznia. Sokak szerint A cigánybárót is neki, az ő szeretetének, figyelmének köszönhetjük. Ismerte Strausst és ismerte a tehetségét is. „Mert a szív és az ész/együtt mindenre kész”- ennek volt éppen ő a példája.

Adele Deutsch gyermeke, Johann Strauss nevelt lánya, Alice Meyszner Strauss még élt, amikor Bécs városa az Anschluss idején „csatlakozott” a Harmadik Birodalomhoz. Hitler, aki ismeretesen maga is osztrák volt, imádta Strauss zenéjét és műve páratlan közkedveltségére amúgy is szüksége volt a náci Németországnak. A Gestapo egyik embere nem sokkal az Anschluss után betért a Stephansdomba és kiemelt egy anyakönyvi nyilvántartást, hogy Berlinbe vigye, ahol a két Strauss, apa és fia „szeplős” származását tanúsító részeket egyszerűen meghamisították, árja felmenőket „gyártottak” számukra, aztán kirabolták a maradék családot, arra kényszerítették őket, hogy átadják nekik Strauss rendkívül értékes tárgyi örökségét.

A háború végét megélő Strauss-rokonság ugyan visszakapta az osztrák hatóságoktól, amit a nácik elraboltak tőlük, de egyúttal arra is kötelezték őket, hogy áron alul adják el ismét Ausztriának. Az ezzel kapcsolatos botrány Strauss halálának 100. évfordulóján, 1999-ben robbant ki.

A nácik azonban sem elrabolni, sem meghamisítani nem tudták végül Johann Strauss életét és művét. A lelkében zsidó keringőkirály igaz történetét, lám, ismerjük, zenéje pedig továbbra is mindannyiunké: ennek diadalmas himnuszai az új évi koncertek is minden január elsején. Ez a könnyedség, Istennek hála, legyőzhetetlen: mert a szív és az ész együtt mindenre kész.

ifj. Johann Strauss 191 évvel ezelőtt született meg, hogy boldogabb tegye kicsit a világot.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek