A szegény, kiszolgáltatott, önironikusan botladozó nevettető, aki hülyét csinált Adolf Hitlerből, a Diktátorból. Akit a náciktól az FBI-ig mindenki zsidónak tartott, és aki maga is elbizonytalanodott néha: a 127 éve született Charlie Chaplin, a némafilm legnagyobbja, a kultúra történetének egyik legzsidósabb karaktere valójában nem volt zsidó. „Csak” náciellenes, bátor és lelkes filoszemita.
Amikor megjelent a vásznon, rögtön szimbólummá is lett a göndör, fekete hajú, topis csavargó, a slemil, az elnyomott és megalázott kisember és antihős, Charlie Chaplin nagy figurája. Az egész „hitközség”, mi több, az egész világ azt hitte, hogy a némafilm legnagyobb színésze, írója, rendezője – magától értetődően - zsidó. Egy 1948-as zsidó enciklopédia hivatalosan is besorolta a jeles zsidó művészek közé az akkor már legnagyobb filmjeit (A kölyök, Aranyláz, Nagyvárosi fények, Modern idők, A diktátor) maga mögött tudó Chaplint és természetesen úgy tudta, hogy onnan jön, ahonnan az amerikai film számos más zsidó csillaga: Budapestről. A nem szűnő, egyébként teljesen alaptalan pletyka nem akármilyen, de magyar zsidónak álmodta meg Charlie-t.
Egyáltalán nem zsidós hangzású neve csak újabb bizonyítéka volt a gondos asszimilációnak.
Hannah Arendt szerint Chaplin karaktere a szegény kicsi zsidó dacos szemtelenségét szimbolizálta, aki nem ismeri el a világ rendjét, mert nem látja rendnek és mert megtapasztalja mélységes igazságtalanságát.
Az FBI hosszú-hosszú időn át figyeltette, kommunista, felforgató aktivitással vádolta, majd az ’50-es években ki is utasították Amerikából: ők is zsidóként tartották számon.
Chaplin születése körül sok a bizonytalanság és a Jewish Quarterly egyik cikke szerint ő maga is eljátszott néhányszor a gondolattal, hogy talán mégis igaz lehet a pletyka.
Az FBI-nak azonban határozottan tagadta a dolgot, egyik kihallgatásán azt mondta, hogy attól tart, nincsen ekkora szerencséje.
Az amerikai zsidó establishment 1940-ben attól félt, hogy A diktátor, Hitler kigúnyolása csak még jobban megnehezíti az európai zsidók életét. Chaplin nem értette: hogyan lehetne még rosszabb?- kérdezett vissza. Később mindazonáltal azt mondta, hogy ha tud a koncentrációs táborokról, nem fogott volna bele A diktátorba.
Öt éves korában lépett fel először és késő öregségéig dolgozott, utolsó filmjének főszerepeit már Sophia Loren és Marlon Brando alakította.
Cigány ősei alighanem valóban lehettek, a cigányság jogainak és hagyományos életformájának védelmezője volt.
Büszkék lennénk rá, ha zsidó lett volna, de akkor sem ezért szeretnénk. Boldog születésnapot, Charlie!
