Az egész amerikai sajtót bejárta a hír: Ruth Bader Ginsburg, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának a 83.életévét nemrég betöltött tagja, a liberális zsidóság egyik roppantul népszerű ikonja kámeó-szerepet kap idén nyáron Shakespeare Velencei Kalmárjában.
Ruth Bader Ginsburg
Ginsburg, aki a második női főbíró volt az amerikai történelemben, nem meglepő módon bírót alakít majd, ő fog döntést hozni a zsidó uzsorás, Shylock ügyében.
Az öntudatosan zsidó Ginsburg a világ legnagyobb drámaírójának közismert rajongója, aki nem először áll színpadra kisebb Shakespaere-szerepekben.
Ginsburgnak az előadóművészet iránti odaadása legutóbb akkor került reflektorfénybe, amikor néhány hete elhunyt barátja és kollégája, a roppantul konzervatív Antonin Scalia főbíró, akivel rendszeresen együtt jártak operába: imádták egymást a közöttük húzódó világnézeti szakadék ellenére is. Ginsburg elmondta, hogy bár rengeteg mindenben különböztek, összekötötte őket az operák szeretetén túl „az Alkotmány és az általuk szolgált intézmény iránti áhítatos tisztelet”.
Scalia és Ginsburg kettőse, állásfoglalásaik maguk is ihlettek egy egyfelvonásos operát. Az a Shakespeare-előadás pedig, amelyben az immár egyedül maradt Ginsburg fog csak fellépni, a Velencei Gettó megnyitásának 500 évfordulójára emlékezik.
