Monet-festmény árából fizet a múzeum a zsidó műgyűjtő családjának

2024. Szeptember 17. / 13:18


Monet-festmény árából fizet a múzeum a zsidó műgyűjtő családjának

– Carl Sachs, a nácik elől menekült zsidó műgyűjtő annak idején „kényszerből” adta el a festményt – közölte a zürichi Kunsthaus. Sachs örökösei üdvözölték a múzeum lépését.

Svájc egyik legnagyobb művészeti múzeuma eladja Claude Monet egyik festményét, hogy visszafizesse a II. világháború alatt eladásra kényszerített zsidó műgyűjtő családjának az árát.

Monet a XIX. század végén festette a „L'Homme à l'ombrelle” („Férfi napernyővel”) című képet. A zürichi Kunsthaus a festményt Carl Sachs zsidó vállalkozótól szerezte meg, aki 1939-ben feleségével Svájcba menekült a nácik elől.

monet1.jpgMonet „L'Homme à l'ombrelle” című festménye egyike volt azon festményeknek, amelyeket Carl Sachs kényszerből adott el a II. világháború alatt. Kép: Kunsthaus Zürich

Sachs kénytelen volt eladni a festményt és több más képet is, hogy megélhetést biztosítson magának. Nem sokkal később, 1943-ban meghalt.

„A gyors eladásra azért volt szükség, hogy a házaspárnak legyen pénze a megélhetéshez, ezért kényszer hatására cselekedett” – áll a Kunsthaus Zürich júniusi közleményében.

Az eladásból származó bevételt a művészeti galéria és Sachs leszármazottjai között osztják fel. Más Monet-festmények árverési értékéből kiindulva itt is több tízmillió dollárra lehet számítani.

Sachs örököseinek ügyvédje, Imke Gielen elmondta, hogy a család üdvözli az eladást, mivel az „igazságos és méltányos megoldás a mű számára”.

A múzeumot felügyelő Zürcher Kunstgesellschaft elnöke, Philipp Hildebrand fogadkozott, hogy „átláthatóan fogunk eljárni (…) a gyűjteményünkben található minden olyan mű esetében, ahol megalapozottan utalnak a náci üldöztetésből eredő kényszerre”.

– Természetesen sajnáljuk, hogy ez a csodálatos festmény az eladás után valószínűleg elhagyja a Kunsthausot – tette hozzá Hildebrand. – Ugyanakkor ez a lépés kifejezi proveniencia-stratégiánk komolyságát. (Azaz a műtárgy pontos származási helyének vagy eredetének tisztázását – a ford.)

Ide kapcsolódóan ajánlanánk az októberben Budapestre érkező különleges immerzív kiállítást, ahol egy egész virtuális világot tekinthetünk meg Monet varázslatos alkotásaiból. A vizuális utazás során Monet nyolc ikonikus művét fedezhetjük fel, köztük a Pipacsmező és a Nyár vége című alkotások inspirációit is. 

dw cikke alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla

Címlapkép:  Michael Buholzer/KEYSTONE/picture alliance

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael
Németország nem tartóztatná le Netanjahut
Zsidó világ
Binjomin rabbi Ábrahám egyedülálló erejéről