Mi hajt valakit háborúba önként, újra meg újra? Miért választja valaki a frontvonalat, a veszélyt, a halál közelségét – fényképezőgéppel a kezében? Robert Capa, a világhírű haditudósító, azaz Friedmann Endre története nemcsak a fotótörténet egyik legizgalmasabb fejezete, hanem egyben mélyen emberi, sőt pszichológiai kérdéseket is felvet. A Capa Központ programját ismertetjük.
A „Bandi és Bob – A Közel Capához” program keretében a Robert Capáról szóló dokumentumfilm május 22-én 18 órától kerül vetítésre a Capa Központ Rendezvénytermében. A vetítést követően Hámor Éva családterapeuta, a film forgatókönyvének írója tart rövid előadást, amelyben arra keresi a választ:
Vajon Capa veszélykereső életmódja mennyire volt véletlen, és mennyiben determinálta őt személyes múltja? Milyen hatással vannak a háborús traumák a túlélőkre – és azokra, akik önként vállalják, hogy tanúi legyenek? Lehet-e az élet értelmét keresni ott, ahol mások csak pusztulást látnak?
Az est házigazdája Csorba Csilla, a Magyar Fotótörténeti Társaság elnöke, aki maga is sokat tett Capa magyarországi emlékezetének ápolásáért.
Robert Capa rövid, de eseményekben gazdag életének új megközelítése segíthet abban, hogy ne csak a híres képeken keresztül lássuk őt, hanem megértsük: milyen belső erők formálhatnak egy embert, aki mindig a tűzvonalban keresett igazságot – és talán önmagát is.
Az esemény ingyenes, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak.
📅 Időpont: 2025. május 22., csütörtök, 18:00
📍 Helyszín: Capa Központ, Rendezvényterem
🎞️ Filmvetítés + beszélgetés Hámor Évával
🎙️ Házigazda: Csorba Csilla
