Emléktáblát kap Vermes József műépítész, és felújítják a leghíresebb épületét

2025. Július 17. / 09:43


Emléktáblát kap Vermes József műépítész, és felújítják a leghíresebb épületét

Vermes József műépítész (1879-1944) tervezte a pesterzsébeti vásárcsarnokot, amelyről a magyar art deco szakértője, Bolla Zoltán azt írta: az volt az első, franciás art deco jegyeket mutató vásárcsarnok Magyarországon, de talán az egész világon is. Habár az általa tervezett budapesti bérházak is a főváros kiemelkedőbb épületei, ennek ellenére Vermes munkásságát sokan alig ismerik. A XX. kerületi önkormányzat a csarnok felújítása után emléktáblát avat a tiszteletére.

Vermes József, aki korának egyik legnevesebb és legkeresettebb budapesti építésze volt, Monostorszegen született Weinberger József néven 1879-ben, Budapesten érettségizett, majd a Műegyetemen végzett építészként 1903-ban. Számos bérházat tervezett Budapesten, és – mint a Telex írja – ma is százak élnek az általa tervezett épületekben a Mester, a Hegedűs Gyula, a Kresz Géza, a Kőfaragó, a Baross, a Práter, a Szugló és még sok más utcában. 

Hegedűs_Gyula_utca_épület212.jpgA Prágai-ház a Hegedűs Gyula utcában. Forrás: Wikipédia

Szakmai pályafutásának csúcsa a ma is álló pesterzsébeti Piac- és Vásárcsarnok, amely – Bolla Zoltán szerint – Magyarországon, de talán a világon is, az első art déco stílusú vásárcsarnok volt. Bolla szerint Vermes az 1925-ös párizsi világkiállítás látott, cikcakkos díszítésű, lépcsőzetes pavilonjaiból merített ihletet a csarnokhoz.

A vészkorszak sem őt, sem családtagjait nem kímélte. 1944-ben a délvidéki rokonait Auschwitzba deportálták, neki pedig csillagos házba kellett költöznie. 1944 őszén munkaszolgálatra kötelezték, elhurcolták a csillagos házból, majd az óbudai téglagyárba toloncolták. Egy „halálmenetben" gyalog indították útnak társaival együtt Nyugat felé, és végkimerülés következtében halt meg Hegyeshalom mellett. Holttestét tömegsírban földelték el 110 sorstársával együtt. (Életéről, sorsáról ajánljuk Sarkadi Zsolt cikkét.)

A pesterzsébeti Vásárcsarnok felújítása

A XX. kerületi önkormányzat idén kötött együttműködési megállapodást az Építési és Közlekedési Minisztériummal (ÉKM) az épület és környékének rekonstrukciójára, a tárca pedig közbeszerzést a kiviteli tervek elkészítésére és a kivitelezésre. 

Budapest_20-ker_Tatra-teri-csarnok_0327-2009.jpgA vásárcsarnok. Forrás: Wikipédia

A fejlesztés célja a helyi védettség alatt álló főépület teljes körű felújítása, a piactér alatti kétszintes mélygarázs kialakítása, valamint a környezet revitalizációja. A vásárcsarnok jelenlegi hasznos alapterülete 2695 négyzetméter, amit várhatóan 300 négyzetméterrel kibővítenek; a két szintes mélygarázsban mintegy 200 parkoló lesz; majd a második ütemben átalakítják a környező utcák forgalmát és növelik a zöldfelületet. 

Vermes József emléktáblája

A XX. kerületi önkormányzat képviselő-testülete egyhangúlag döntött arról, hogy a különleges vásárcsarnok felújítása után emléktáblát állítanak Vermes Józsefnek. Az erről szóló javaslatot Mach Péter nyújtotta be, aki így fogalmazott az előterjesztésében: „ez a lépés nemcsak egy kiemelkedő építészeti alkotás megalkotójának állít méltó emléket, hanem [reményeik szerint] hozzájárul ahhoz is, hogy a kerület lakóközössége jobban megismerje Pesterzsébet történelmét és építészeti örökségét”.

Felhasznált források: WikipédiaAz én BudapestemTelex.hu

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek