Zár alá vett életek – Holokausztkonferenciát rendeztek Győrben

2019. Október 31. / 13:20


Zár alá vett életek – Holokausztkonferenciát rendeztek Győrben

A holokausztról tartottak tudományos tanácskozást tegnap az egykori győri zsinagógában, amely ma a Széchenyi-egyetem hangversenytermeként működik. A konferenciát a Nyugat-dunántúli Magyar–Izraeli Baráti Társaság Egyesület, a győri önkormányzat, a városi levéltár, a győri zsidó hitközség és a Milton Friedman Egyetem Magyar Zsidó Történeti Intézete szervezte. Győrben a holokauszt több mint ötezer zsidót érintett, akikből becsülten csak hétszáznyolcvanan maradtak életben. Gyerek egy sem tért haza.


Kovács Tamás, a Holokauszt Emlékközpont igazgatója a konferencián tartott előadásában elmondta: a 437 ezer deportált magyar zsidó 80 százalékát a vonatok megérkezése után néhány órán belül megölték Auschwitzban, ami a magyar történelem legnagyobb temetője. Hozzátette: a táborban 8500–9000-en teljesítettek őrszolgálatot, nemcsak németországi, hanem magyar-, horvát-, lengyelországi és balkáni németek is. Közülük csupán mintegy száz ember ellen indult per.

Botos János, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem docense kifejtette: bár a zsidóság az 1944. márciusi német megszállás előtt közvetlen életveszélyben nem volt, vagyonának elvétele már 1939-től megkezdődött. 1944 áprilisában aztán zár alá vették a teljes zsidó vagyont, aminek egy részét azonnal elkezdték szétosztani, kiárusítani.

Stark Tamás, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa az 1941. augusztusi kamenyec-podolszkiji tömegmészárláshoz vezető útról beszélt, amikor németek 23 600 – közte 16 ezer magyarországi – zsidónak minősített embert gyilkoltak meg. Őket a magyar hatóságok gyűjtötték össze és toloncolták a Dnyszteren túlra. „A deportálás a magyar kormány döntése volt, német nyomás nélkül” – állapította meg a kutató.

Szécsényi András, a Milton Friedman Egyetem Magyar Zsidó Történeti Intézetének tudományos főmunkatársa a munkaszolgálat történetét vázolta fel a konferencián. 

Bana József, a városi levéltár igazgatója, a téma egyik kutatója a Kisalföld érdeklődésére elmondta, hogy Győrött a lakosság 12 százaléka zsidó származású volt a második világháború idején. 

– Megfosztották őket az önkormányzati képviselettől, számos szakmát nem gyakorolhattak, kereskedelmi tevékenységüket elveszítették, begyűjtötték a rádióikat, jóformán minden vagyonuktól megfosztották őket – sorolta. – A német megszállást követően, 1944. májustól augusztusig megtörtént a vidéki zsidóság deportálása, mindenüket széthordták, házaikba idegenek költöztek. Győrben a holokauszt több mint ötezer zsidót érintett, akikből becsülten csak hétszáznyolcvanan maradtak életben. Gyerek egy sem tért haza. 

Forrás: Kisalföld.hu

(Címlapképünkön a győri zsinagóga homlokzata látható.)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Mazsihisz hírek
Hogyan védekezhetünk az egyre nagyobb antiszemitizmus ellen?
Tudomány
Bolgár Dániel: Miért éppen a zsidók?
2024. Április 19. / 15:52

Bolgár Dániel: Miért éppen a zsidók?