Olimpia: Hajós Alfréd, az első magyar olimpiai bajnok

2024. Július 25. / 12:15


Olimpia: Hajós Alfréd, az első magyar olimpiai bajnok

Holnap kezdődik Párizsban a XXXIII. újkori nyári olimpia, holnapunkon a játékok ideje alatt közölt írásainkban megünnepeljük a múlt legnagyobb magyar zsidó olimpiai bajnokait, felelevenítve teljesítményüket és halhatatlan szellemüket. Első írásunkban Hajós Alfréd előtt tisztelgünk, aki az építészetben és a sportban egyaránt jeleskedett.

1896. április 11. sporttörténelmi dátum: ezen a napon rendezték az olimpiatörténet első úszóversenyét az első újkori játékokon Athénben, amelyet Hajós Alfréd nyert meg: a 100 méteres távon diadalmaskodott. Nem sokkal később 1200 méteren is győzött, elindítva a magyar úszósportot világhódító útján. Legendássá vált az a válasza, amelyet az éremátadón, az akkori görög uralkodó, I. György király kérdésére adott. „Hol tanult meg ilyen jól úszni?” „A vízben!” 

Az első magyar olimpiai bajnokként és a világ első olimpiai bajnok úszójaként ismeret és tisztelt Hajós igazi polihisztor volt, aki sportolóként, edzőként és építészként is nyomot hagyott.

hajós-cikkbe.jpg

Hajós Alfréd eredetileg Guttmann Arnoldként született 1878-ban egy szegény zsidó családban, és 1955-ben hunyt el. Négyévesen tanult meg úszni, már 1895-ben megnyerte a 100 méteres úszást a nem hivatalos Európa-bajnokságon. A következő évben, 1896. április 11-én történelmet írt az első újkori olimpiai játékokon Athénban, amikor 100 és 1200 méteres gyorsúszásban is aranyérmet nyert, és ezzel kiérdemelte a görög trónörököstől a „Magyar Delfin” nevet.

Hajós nem csak úszó volt. Tornában és atlétikában egyaránt jeleskedett, és futballkarrierje is figyelemre méltó volt. A Budapesti Torna Clubban játszott, 1901-ben és 1902-ben bajnokságot nyert, továbbá részt vett Magyarország első válogatott mérkőzésén. A későbbiekben szövetségi kapitány lett, majd 1897-től játékvezető és egyike az Európában legtöbb nemzetközi válogatott meccset vezető bíróinak. A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ), az Úszó- és a Tornaszövetség társelnöke, valamint tagja a Magyar Olimpiai Bizottságnak is.

A Műegyetemen folytatott tanulmányai után Hajós neves építészekkel, köztük Lechner Ernővel dolgozott együtt, mielőtt 1907-ben megnyitotta saját tervezőirodáját. Eleinte szecessziós, majd eklektikus, kiforrott korában konstruktív, modern szellemű, leginkább olasz hatású stílusban alkotott. Nevezetes tervei közé tartozik a Magyar Általános Hitelbank palotája Szabadkán, a miskolci Lichtenstein-palota, a Vakok Intézete, a debreceni Aranybika Szálló és a Református Egyház Zsinati Központja is. 1945 után a budapesti Vajdahunyad vára, a Tőzsdepalota és több más középület helyreállítási munkálatait vezette.

Sportsikereinek köszönhetően kezdetben mentességet élvezett a zsidótörvények hatálya alól, azonban a nyilasuralom idején bujkálnia kellett. Emberi nagyságát példázza, hogy még ekkor is inkább másokon próbált segíteni.

Hajós hatása túlmutatott sport- és építészeti sikerein. Jelentős szerepet játszott a magyar olimpiai mozgalomban, sportújságíróként tevékenykedett, és hozzájárult a második világháború utáni újjáépítési erőfeszítésekhez. Elismerései közé tartozik az Építészi Aranydiploma, a sportérdemérem arany fokozata, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság oklevele és az Ybl Miklós-díj.

A posztumusz kitüntetett Hajós tagja az Úszósport Hírességek Csarnokának és a Zsidó Sporthírességek Csarnokának. Hagyatékának szobrok, emléktáblák és a róla elnevezett intézmények, mint például a Hajós Alfréd Általános Iskola és a Hajós Alfréd Társaság, állítanak emléket, biztosítva, hogy a sporthoz és az építészethez való hozzájárulása soha ne merüljön feledésbe.

Zucker-Kertész Lilla 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Tudomány
Kilencezer éves kőmaszkot állítottak ki Izraelben
Kultúra
Vicces és zsidós TV-sorozat Kafkáról Amerikában
Megemlékezések
Emlékezés Schneider Andorra, az árpádföldi mecénásra