Címkék

Podcast

Kultúra / 2025. Július 03. / 20:39

Mazsihisz podcast: Marslakók a pulpituson

A XIX. és XX. század fordulójának kulturálisan pezsgő, sokszínű, kreatív Budapestje tucatjával ontotta magából azokat a később világhírű zsidó származású magyar tudósokat, írókat, művészeket, akiket azóta is nemzeti büszkeségeink között tartunk számon.

Zsidó világ / 2025. Június 26. / 17:26

Mazsihisz Podcast: A bia-torbágyi zsidóság emlékezete

Két kis település, egy nagy történet. Bia és Torbágy zsidó közösségeinek sorsa hű lenyomata a magyar zsidóság modern kori történetének. Híres családok, elfeledett sorsok, és egy frissen megjelent album, amely nemcsak emlékezik, de tanít is.

Tudomány / 2025. Június 19. / 11:33

Mazsihisz Podcast: A magyar zsidó közösség október 7-ről

Milyen hatással volt az október 7-i terrortámadás a magyar zsidó közbeszédre? Hogyan formálódott a közösségi diskurzus a háború és az antiszemitizmus árnyékában? Friss kutatási eredményekről beszélgetünk Surányi Ráchellel és Gerő Mártonnal – szó lesz médiáról, identitásról, belső vitákról és közösségi hangokról is. A beszélgetést Rózsa Péter vezeti.

Zsidó világ / 2025. Június 12. / 17:42

Mazsihisz podcast: Apaminták az Ősatyáktól a Kamaszokig

A Kamaszok című minisorozat nyersen és őszintén mutatja be a mai tinédzserek világát és a szülő-gyermek kapcsolatok törékenységét. A Mazsihisz podcastjában Zeitler Ádám, Szél Dávid és Singer Dávid arról beszélgetnek, mit tanulhatunk a bibliai ősatyák történeteiből a mai nevelési és családi kihívások közepette.

Oktatás / 2025. Június 05. / 16:48

Mazsihisz podcast – Zsidó iskolák Magyarországon: vallás, kultúra, oktatás

Magyarországon nagyon kevés zsidó él vallásos életet, ha csak az aktív vallásgyakorló családok gyerekei járnának zsidó iskolákba, valószínűleg kevés osztályteremre lenne szükség.

Kultúra / 2025. Május 22. / 09:45

Mazsihisz podcast: Én az ecsettel látok

Ez volt Gábor Marianne festőművész kedvenc mondása. 1917-ben született zsidó, nagypolgári családban. Édesapja az irodalomtörténész és műfordító Gábor Ignác volt. Pályája a harmincas évek végén indult, útját kezdetben Berény Róbert és Szőnyi István egyengette. Rendkívüli tehetség, a ’30-as években képei már a legjelentősebb tárlatokon szerepelnek.

Élet + forma / 2025. Május 08. / 18:53

Mazsihisz podcast: Fullajtár Andrea egyszerre három szerepben

Gyerekkorában mindig a nagymajája íróasztalán látta az a ceruzacsonkot, amiről később megtudta, ezzel íródtak 1945 februárja és májusa között Breslauban a lágernapló befejező sorai. Galló Olga ugyanis több haláltábort megjárva, ott – a mai Wroclavban – több kényszermunkással együtt megszökött, és az erődváros ostromát egy búvóhelyen élte át.

Élet + forma / 2025. Április 24. / 08:30

Mazsihisz podcast: Showvivő már gyerekként? – DJ Arató András iskolatáska nélkül hódított

Könnyű volt az iskolatáska – annyira, hogy szinte nem is vitte magával. Felszerelés nélkül járta végig az általános és középiskolát, mert amit egyszer hallott vagy olvasott, azt azonnal megjegyezte.

Élet + forma / 2025. Április 03. / 14:56

Mazsihisz podcast: Metál, Hit, Identitás

Két évtizede a hazai zenei élet meghatározó szereplője, többek között a keményzenei szubkultúra vezető muzsikusa, akinek alapélménye zsidó identitása, amelyet büszkén vállal.

Holokauszt / 2025. Március 27. / 17:29

Mazsihisz podcast: Hosszú út az első magyarországi deportáláshoz

II. Miklós orosz cár 1914-ben csaknem egymillió zsidót telepíttetett Oroszország keleti felére, mert a zsidók a benyomuló Osztrák-Magyar Monarchia hadseregét felszabadítóként fogadták volna. Négy évvel később, a Galíciához közeledő Vörös Hadsereg elől nyugat felé menekülnek a zsidók, ahol szintén nem sok jóra számíthatnak.

Élet + forma / 2025. Március 19. / 14:58

Mazsihisz podcast: Igaz emberek nyomában – Dr. Borbás Gáspár élete és példája

A hazai közbeszédben időről-időre fellángolnak azok a viták, amelyek arról szólnak, hogy kiket állítsunk példaképeknek a fiatalok számára, kik legyenek a nemzeti alaptantervben, kiknek emeljünk szobrot, vagy kikről emlékezzünk meg nemzeti ünnepeinken. Kik legyenek nemzeti hőseink panteonjának tagjai?

Élet + forma / 2025. Március 10. / 17:12

Mazsihisz podcast: Házmesterek a vészkorszakban

Hogyan váltak a házmesterek komoly hatalmi tényezővé a zsidóüldöző hatalom kezében Budapesten? Ezt a kérdést eddig senki sem vizsgálta részletesen ebből a szempontból. Ádám István Pál doktori értekezésének eredményeként legújabb könyvében dolgozta fel ezt a témát.