Villányi András: Zsidó könyvek, zsidó sorsok, zsidó mesék

2025. Május 20. / 15:46


Villányi András: Zsidó könyvek, zsidó sorsok, zsidó mesék

A fenti címmel tartott előadást Villányi András fotográfus a Hunyadi téri zsinagógában. A telt házas, szerteágazó és több ezer évet átfogó előadásból csak szemezgethetünk, így a legérdekesebb, elsősorban magyar vonatkozású történeteket igyekszünk kiemelni. KRAUSZ JÚLIA beszámolója.

Villányi András fotóművész, filmproducer elszántan igyekszik minél szélesebb körben ismertetni a zsidó kultúrát. Sokan ismerik a kántorokról készült filmsorozatát, saját kiadásában megjelent, a zsidó életről vagy éppen a zsinagógákról készült gyönyörű albumait. Szívesen tart előadásokat is a zsinagógákhoz tartozó klubokban, nem csoda, hogy Gál Juli, a Hunyadi téri klub házigazdája a „Zsidó könyvek, zsidó sorsok, zsidó mesék” című programra kitehette volna a „telt ház” táblát...

A több mint kétórás, szerteágazó, több ezer évet felölelő előadásból csak szemezgethetünk, a legérdekesebb, elsősorban magyar vonatkozású történeteket igyekszünk kiemelni. Mennyien tudják például, hogy az elterjedt mondás, mely szerint a zsidóság a könyv népe, a Koránból ered? Az iszlám szent könyvében nevezték először így a zsidókat, a magyarázat szerint a zsidó nép és a Tóra közötti erős és örök kapocs miatt. 

Felmerült az a kérdés is, hogy vajon miért olyan kevés a zsidó írásos emlék. Tudjuk, a Tóra olyan a zsidóság számára, mint egy élő társ, és a törvény úgy rendeli, hogy ha a szent könyv megsérül, el kell temetni, éppen úgy, mintha ember volna. A könyveknek tehát épp úgy megvan a sorsuk, mint az embereknek. Születnek, élnek és meghalnak. Az is érdekes adalék, hogy a könyvek eltemetése palesztin arab népszokás is: hüpá (esküvői baldahin) alatt vitték az Olajfák hegyére eltemetni a könyveket. 

Villányi András először Chaim Herzog, Izrael korábbi államelnökéről (a jelenlegi elnök, Jichák Herzog édesapjáról) beszélt, aki nemcsak politikus és katona, de író is volt. Művei többségében a zsidósággal, az antiszemitizmussal, az arab-izraeli háborúkkal, a zsidó hősökkel foglalkozott. A Biblia csatái: Az ókori Izrael hadtörténete című munkája megírásakor rabbik feljegyzéseit, könyveit használta. 

tudós_szobor.jpg

A rabbik által írt könyvek egyébként is jellemző forrásai a zsidó irodalomnak. Amikor magyar zsidó irodalomról beszélünk, szinte mindig szóba kerül BIG (Benedek István Gábor) neve. Ezúttal a karaitákról írt regényéről emlékezett meg az előadó. 

Akik olvasták Varázs című, 2007-ben írt regényét, tudják, kik voltak ők, akikről sajnos valóban csak múlt időben beszélhetünk. A karaita zsidó hitű nép, akiket Hitler békén hagyott, Sztálin azonban kiirtotta őket. Talán már hírmondójuk sincsen. BIG regénye 1800-ban játszódik, amikor Napóleon felajánlotta a zsidóknak, hogy költözzenek Szardínia szigetére. Ők azonban nem éltek ezzel a lehetőséggel. 

A magyar irodalomnál maradva, Arany János nevét mindenképpen meg kell említeni. Ő állapította meg, hogy a zsidó ének ritmusa megegyezik a magyar vers ritmusával. A versnek pedig nem a rím, hanem a ritmus a lényege. Az örök zsidó című versében valóban a zsidó sorsot örökítette meg: 

„Pihenni már. - Nem, nem lehet:
Vész és vihar hajt engemet,
Alattam a föld nem szilárd,
Fejem fölött kétélű bárd…
Tovább, tovább!”


Arany egyébként is a magyar zsidóság mértékadó, kedves és kedvenc költője. Radnóti a nagybátyjának nevezte, Vas István a nagyapjának, és Scheiber Sándor róla írta a legtöbbet, és sírfeliratán is Arany János sorai olvashatók: „Nem hal meg az, ki milliókra költi/ Dús élte kincsét…” 

A numerus clausus idején a tudást, a könyv szeretetét akarták elvenni a könyv népétől. A betűk ereje azonban sohasem hagyta el a zsidóságot. A szétszóratódott zsidóság meséi, történetei évezredeken keresztül visszatérnek. 

– Előbb pusztul el Salamon, mint a Tóra betűje – emlékeztetett az előadó Salamon király történetére, végezetül pedig Heine csonkán maradt művét, A bacharachi rabbit említette, amely Ábrahám rabbi történetét dolgozza fel, s bár csonkán maradt, mégis, a kor ábrázolásával, a szereplőkkel, felejthetetlen olvasmány. 

Ismétlem: csak néhány epizódot villantottam fel Villányi András előadásából, amelynek legfőbb tanulsága, hogy olvasni kell, elővenni a régi meséket, verseket, történeteket, mert a könyv és a könyv története mindig izgalmas, tanulságos és nélkülözhetetlen része az életünknek.

Krausz Júlia

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Kultúra
Hatalmas sikerrel zárult az idei PészáhFeszt!
Zsidó világ
Dr. Nógrádi Péter: Imádkozom és várom a csodát