Példátlan tudományos elismerés az OR–ZSE oktatójának: Zsengellér József MTA doktori címet szerzett

2025. Január 15. / 10:40


Példátlan tudományos elismerés az OR–ZSE oktatójának: Zsengellér József MTA doktori címet szerzett

2025. január 14-én, kedden 11 órakor az MTA Teréz körúti Díszterme adott otthont Zsengellér József "Ókori jahvista csoportok a bronzkortól Joannész Hürkanoszig (Kr. e. 1500–104). Korabeli forráselemzés" című MTA doktori értekezésének nyilvános vitájának. A tudományos élet e kiemelkedő eseménye egyúttal az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem (OR-ZSE) történetének is példátlan alkalma: először fordult ugyanis elő, hogy az egyetem egyik oktatója elnyerte az MTA doktora címet. 

Az MTA doktora cím megszerzése kiemelkedő tudományos elismertséget jelent. Az ilyen fokozat megszerzése szigorú feltételekhez kötött, és csak olyan tudósok érhetik el, akik kiemelkedő mértékben hozzájárultak szakterületük nemzetközi tudáshalmazához. Zsengellér József értekezése az ókori jahvista csoportok történetének eddig nem létező átfogó áttekintésével és elemzésével gazdagítja a tudományos diskurzust, miközben a legújabb kutatási irányzatokat ötvözi egy eredeti megközelítésben.

A nyilvános vitát Adamik Tamás, az MTA doktora vezette, a bírálók között pedig Fehér Bence és Pesthy Monika, az MTA doktorai, valamint Kőszeghy Miklós, PhD, foglaltak helyet. A bírálók elismeréssel nyilatkoztak Zsengellér munkájáról, kiemelve, hogy a disszertáció új, átfogó kutatási irányvonalakat kapcsol össze. Az értekezés központi érdeme a polijahvizmus fogalmának újradefiniálása és ennek történeti, társadalmi és vallási kontextusban való ábrázolása.

Fehér Bence kiemelte, hogy az értekezés "értekezésében különleges, meglehetősen bonyolult probléma feldolgozására vállalkozott", melyek több mint ezeréves időszakot ölelnek fel.

„Egészében véve azonban Zsengellér József érvelése meggyőző, számos helyen hihető, sőt akár kényszerítő erejű újdonságokat ad hozzá a tárgyban eddig uralkodó tudományos közmegegyezéshez.”

Pesthy Monika elismerését fejezte ki a diplomamunka értékes tudományos eredményei iránt, ugyanakkor finomítási javaslatokat is megfogalmazott.

„Zsengellér József értekezése nagyon komoly, értékes tudományos munka, mely szigorú tudományos módszerekkel, óriási forrásanyag feldolgozásával készült. Nemzetközi szinten is jelentős eredményekkel gazdagítja a jahvista csoportokra vonatkozó ismereteinket."

Kőszeghy Miklós rámutatott az értekezés újszerű megközelítésére, annak vizuálisan is élvezetes és logikus szerkezetére, amely nagyban hozzájárulhat új tudományos eredmények megszületéséhez.

„Már a címet olvasva is kiderül, hogy a dolgozat nem a szokványos vallástörténeti, teológiai áttekintés akar lenni, sokkal inkább feltérképezni akarta a változatos és sokrétű teret, ahova el lehet helyezni azokat a csoportokat, akik így vagy úgy, de a JHVH követőiként határozták meg magukat."  

Az esemény végén a bizottság egyhangú döntése alapján, 40-ből 39 pontot elérve, kiváló eredménnyel az értekezés elfogadásra került. A disszerens MTA doktori címének odaítélését hivatalosan is kihirdették.

Ez a kitüntetés példátlan az OR-ZSE történetében, és méltán ünneplik mind az egyetem, mind a magyar tudományos közösség köreiben. A rendezvény végén a közönség soraiban helyet foglaló oktatók, a tudományos élet tagjai és az OR-ZSE vezetősége is kifejezte gratulációit, elismerve a dolgozat hiánypótló jelentőségét.

Zsengellér József köszönő beszédében tisztelettel emlékezett meg tanárairól, édesapjáról, valamint mindazokról, akik kutatásában támogatták. Az elkészült művet családjának és hat gyermekének ajánlotta.

Ezúton is gratulálunk Zsengellér József MTA doktori címéhez, további sikeres és eredményes munkát kívánunk!

Képek: Ritter Doron
Zucker-Kertész Lilla beszámolója

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek