A rendkívüli sportsikerein kívül Keleti Ágnes – héber nevén Ráhel bát Avigdor – szerénységét, alázatát, derűjét és életszeretetét emelték ki mindazok, akik búcsúbeszédet mondtak ma a világhírű olimpikon temetésén a Kozma utcai zsidó temetőben. Keleti Ágnest dr. Verő Tamás főrabbi, a Frankel-zsinagóga rabbija temette, közreműködött dr. Nógrádi Gergely főkántor.
– Egy évvel ezelőtt, a 103. születésnapja alkalmából rendezett ünnepségen a rabbinikus áldáshoz felemeltem a kezemet a feje irányába, mire Ági néni felkapta a fejét, és határozottan figyelmeztetett: nehogy összenyomjam a frizuráját! Egyszerre volt kemény, de kedves, komoly és humoros, szigorú, de emberséges – idézte föl dr. Verő Tamás főrabbi Keleti Ágnes mindenkit magával ragadó személyiségét.
Mint mondta: az olimpikon közvetlensége és szerénysége még a sportsikereinél is lenyűgözőbbek voltak.
– Ki a tiszteletreméltó ember, kérdezi a zsidó hagyomány, és a válasz több ezer éve változatlan: az, aki tiszteli a többi embert. Keleti Ágnes az élete minden napjában bizonyította ennek a tanításnak az igazát – mondta dr. Verő Tamás.
A főrabbi után elsőként dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke búcsúzott a magyar zsidó közösség nevében (beszédét ezen az oldalon teljes terjedelmében közzétettük).
A Mazsihisz elnöke után Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter következett, aki azt mondta Keleti Ágnesről, hogy a sorsa maga volt a küzdelem és a harc, állandó viaskodás a történelem viharaival, és ő mégis győztes tudott lenni.
– Ma, amikor a 104. születésnapján búcsút veszünk tőle, újra emlékeztet minket arra az elképesztő erőre és kitartásra, ami az egész életét meghatározta. Hiszen nemcsak sportoló volt, hanem olyan ember, aki azt tanította az életével: a küzdelmet soha nem szabad feladni – mondotta a honvédelmi miniszter.
Meghatóan kedves szavakkal búcsúzott az általa „Áginak” hívott olimpikontól Jael Arad, az Izraeli Olimpiai Bizottság elnöke, aki felidézte: még kezdő sportolóként találkozott vele először Izraelben, a tengerparton, s azért figyelt fel rá, mert egy idős, vékony, alacsony nőt látott profi módon edzeni, akinek olyan kidolgozott hátizmai voltak, amilyeneket még soha nem látott. Később személyesen is meggyőződött róla, hogy Keleti Ágnes – mint hangsúlyozta – kemény, perfekcionista nő, akinek a személyiségét a holokauszt és Kelet-Európa formálta.
– Az a megtiszteltetés ért, hogy az Izrael-díj odaítélésekor én voltam a sportbizottság elnöke, így én terjeszthettem fel Ágit a Zsidó Állam legrangosabb elismerésére. Akkor 97 éves volt – mondta Jael Arad.
Az Izraeli Olimpiai Bizottság elnöke a beszéde végén a Hamász-terroristák által még mindig fogva tartott túszokra hívta fel a figyelmet, kifejezve azt a közös reményünket, hogy mielőbb kiszabadulnak.
A szertartáson több százan vettek részt. A temetésen tiszteletét tette Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere és Schmitt Pál volt köztársasági elnök is. Orbán Viktor miniszterelnök koszorút küldetett a sírra.
Thomas Bachnak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökének a temetésre írott sorait Fürjes Balázs államtitkár olvasta fel. A NOB vezetője így fogalmazott: Keleti Ágnessel az egyetemes olimpiai közösség ragyogó teremtést és nagy bajnokot veszített el.
– Ez a rendkívüli sportoló egy ízben azt mondta: ne a győzelemre koncentrálj, hanem arra, hogy szeretetből csináld! És őt magát valóban ez a meggyőződés vezette egész életében – mondta Thomas Bach. – Az olimpiai játékokkal az életet ünnepeljük, az Ágnesre való emlékezéssel pedig ünnepeljük őt magát, az ő életét, az ő életszeretetét. Ha így teszünk, örökké a szívünkben él majd.
Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke és Altorjai Sándor, a Magyar Torna Szövetség (MTSZ) főtitkára Keleti Ágnes sportpályafutásának legfontosabb állomásait, eredményeit, sikereit összegezte. Mindketten hangsúlyozták: az elhunyt sportoló nemcsak a magyar torna, hanem a magyar sport történetének egyik legeredményesebb és legsikeresebb sportolónője volt. Ezt mi sem jelzi jobban, mint az: a tornasport 40 olimpiai érméből 10 érem köthető hozzá.
A legszemélyesebb búcsút természetesen Keleti Ágnes fia, Biro Keleti Rafael mondta. Héber nyelvű beszédében kitért a véget nem érő nevetéssel teli mindennapokra, a közös utazásokra és családi eseményekre, sőt szólt arról is, amit a közvélemény csekély része tud az olimpikonról.
– Nem az az ember volt, akit csak a sport érdekel. Szeretett főzni, érdekelte a csillagászat és a filozófia is – idézte fel.
Mint mondta, az édesanyja értett a meglepetésekhez, és túl a kilencvenen is képes volt repülőre ülni, hogy meglátogassa őt New Yorkban vagy Párizsban. Biro Keleti Rafael megosztotta azt az élményét is, hogy amikor az édesanyjával egy spanyol tapas-bárban vacsoráztak, éjfél körül a vendégek arra lettek figyelmesek, hogy egy nagyon idős asszony állva bemutat egy spárga gyakorlatot és közben szelfizik a pincérekkel…
Biro Keleti Rafael a búcsúját ezzel zárta:
– Drága mama, mindent köszönök neked és áldom érte a Teremtőt, hogy a te fiadként nőhettem fel!
FOTÓK: RITTER DORON