Tisá Be’áv előtti napon a nagykőrösi zsidó temetőben helyezték örök nyugalomra Boros Lajost

2024. Augusztus 16. / 11:01


Tisá Be’áv előtti napon a nagykőrösi zsidó temetőben helyezték örök nyugalomra Boros Lajost

A példátlanul népszerű rádiós műsorvezetőt, énekest, írót, fotóművészt nagyszámú rajongója és a Nagykőrösi Zsidó Hitközség hívei kísérték utolsó útjára.

Fekete László gyászimája után dr. Verő Tamás főrabbi idézte fel fordulatos életének állomásait.

Elmondta, hogy bár a család Lacinak hívta, hiszen Róth Lászlónak született, de édesapja névváltoztatását követően az akkori törvények szerint az ő családneve is megváltozott és akkor derült csak ki, hogy születésekor nem Lászlóként, hanem Lajosként anyakönyveztették.

Felidézte, hogy dalszerző-énekesként kezdte meg pályafutását és akkor vált az egész országban ismertté, amikor 1972-ben megnyerte „Ki mit tud”-ot és elképesztő népszerűségre tett szert. Előadóművészként egyre többet szerepelt az akkori médiákban, később a Hungarotonnál a könnyűzenei lemezkiadásokat vezette.

boros-lajos-temetés-címlap.jpg

A ’80-as évek közepén pályát váltott és a Danubius Rádióban kezdte meg műsorvezetői pályafutását és akkor, amikor a Bumeráng című reggeli műsor vezetője lett, szinte nem volt olyan ember az országban, aki ne ismerte volna a nevét.

A rabbinikus beszéd után két legfiatalabb unokatestvére, Nyárai András és dr. Feldmájer Péter idézték fel életének pillanatait, kötődését a családhoz, unokatestvéreihez.

Mivel gyermekkorának egy részét Nagykőrösön töltötte, így kívánságának megfelelően, a Nagykőrösi Zsidó Hitközség által adományozott dísz-sírhelyen helyezték örök nyugalomra.

Boros Lajos, Jehuda Jichack Ben Pinchasz a Nagykőrösi Zsidó Hitközség aktív tagja volt, szinte nem volt olyan ünnep, amikor személyesen, családjával együtt ne lett volna ott, a Nagykőrösi Zsinagógában.

1960-ban a Bár micvóját is ebben a zsinagógában tartották, ahol Domán Ernő z’cl főrabbi avatta fel és nagyon büszke volt arra, hogy mindhárom gyermekét, Dánielt, Dávidot és Dénest is ugyanitt hívták fel először a Tórához.

Most azzal a talisszal temették el, amit Bár micvójára kapott és azóta is használt. Ülése – a zsinagóga harmadik sorának első széke – most üresen maradt.

Műsorvezetői munkássága mellett egyre jobban kiteljesedett fotóművészete is, kiállításai nagy figyelmet keltettek. Több könyvet is írt és beszélgetős CD-ket adott ki.

Ezek közül is kiemelendő a „Ki a zsidó, mi a zsidó?” című, amelyen Beer Ivánnal z’cl, az Országos Rabbiképző Intézet tanárával beszélgetett a zsidóság alapkérdéseiről.

Miután visszavonult a reggeli műsorvezetéstől, azt követően saját podcastot indított, ahol barátaival, korábbi műsorvezetőtársaival beszélgetett a világ aktuális dolgairól.

Páratlan humora, éleslátása és bölcsessége igen sok hallgatót vonzott.

Életének fordulatait folyamatosan nyomonkövethették az érdeklődők, hiszen azokról rendszeresen beszámolt a sajtó. Hosszú évek elteltével sem csökkent a személye iránti érdeklődés.

boros-lajos-búcúsú-2.jpg

Temetésén részt vett hű felesége, Vali, gyermekei, unokái, prof. dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke, Feldmájer Sándor, a Nagykőrösi Zsidó Hitközség elnöke, dr. Róna Tamás PhD főrabbi, a Mazsihisz Rabbitestületének elnöke, népes családja, barátai és tisztelői.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Élet + forma
A Tesuvá művészete
2024. Szeptember 26. / 08:09

A Tesuvá művészete