Szécsényi színjátszók musicalje a nácizmus borzalmairól

2009. November 25. / 21:49


Szécsényi színjátszók musicalje a nácizmus borzalmairól

Szilágyi Iván Péter / Mazsihisz


"Gyermekként is mindig megrázott, ha édesapámtól a zsidó barátai elvesztéséről hallottam. Amikor elmesélte, hogy hogyan csempésztek be nekik élelmet a salgótarjáni gettóban."



Szécsényben hosszú évek óta hagyománya van a színjátszásnak. Jómagam gyermekszínjátszóként kezdtem, majd fiatal felnőttként arra vállalkoztam, hogy színjátszó-csoportot vezessek. 1989-től dolgozom gyermekekkel. A kezdetekben iskolai szakkörként működtek csoportjaim. 1998-ben az állami zeneiskolák a zenei tanszak mellett képzőművészet, tánc, színjáték és bábtanszakokat is indíthattak. Városunkban így indulhatott el a színjáték tanszak a művészeti iskola berkein belül. Néhány éve a balassagyarmati Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészetoktatási Intézmény Szécsényi Tagintézményeként működik iskolánk. A színjáték tanszakon közel száz növendék ismerkedik a színházművészet rejtelmeivel. Ötvenheten közülük velem együtt teszik ezt. Van óvodás, általános iskolás, középiskolás, de főiskolás tanítványom is” – nyilatkozta a mazsihsz.hu-nak Cs. Szerémy Andrea drámapedagógus tanárnő a városi színjátszó kör új darabjáról. A Hullámban a Hitler által keltett tömegpszichózis okait dolgozzák fel, arra keresik a választ: vajon miért lelhetett milliónyi követőre a náci diktátor? Mindezt különböző korú tanulók, diákok tolmácsolásában.

Kevés vidéki városnak, településnek van önálló színjátszása. Hogy fogadták a kezdeményezést a lakosok?

Kicsi a városunk, de sokan élnek itt, akik szeretik a művészetet. Híres néptánccsoportjaink és képzőművészeink is akadnak, és olyanok is, akik szeretik az amatőr színjátszást. Családi kötődésem a színházművészethez nem kevés. Nagyapám unokatestvére volt a Vígszínházat megalapító Szerémy Zoltán színművész (1861-1934), édesapám pedig Szerémy Gyula, aki 2006-ban PRÍMA PRIMISSIMA-díjas volt oktatás-nevelés kategóriában. Gyermekkorában többször bújt Nyilas Misi bőrébe a színpadi deszkákon. Unokatestvéreim közt ketten is vannak, akik hivatásszerűen is Tháliát szolgálják. Szerémi Zoltán a Jordán Tamás vezette Szombathelyi Weöres Sándor Színház színművésze és Papp Györgyi előadóművész.

Hogyan került kapcsolatba az iskolai színjátszással?

Én sem tudtam megállni, hogy ne kacsintgassak a színpad felé, de én az éneklést választottam. Volt szerencsém Sík Olga tanárnőtől tanulni, aki nem csak a színpadi munkára készített fel engem, hanem énektanárként is okított. Az ének-előadóművészi mellett pedagógusi és művelődésszervezői diplomát szereztem. Ezekben az években már hiányzott a színjátszás és újra gyerekeket toboroztam Szécsényben. Szerettem volna képzettséget szerezni e téren is, így először színjátszó-rendezői ismereteket tanultam Csizmadia Tibornál, majd 2008-ban drámatanári végzettséget kaptam az ELTE PPK képzésén.

Honnan jött érdeklődése a zsidóság iránt?

Más okom is van arra, hogy épp ezt a témát választottam. Huszonkét éves koromtól teljes evangéliumi elveket vallok. Németh Sándor lelkész tanításai a zsidó nép történelméről, az ószövetségi kijelentésekről meghatározóak életemben. Ezeket az elveket én nyíltan és örömmel vállalom.

Ifjúsági színpadot vezet, miért pont egy ilyen komoly témához nyúlt?

Énekes színjátszóim szememre vetették, hogy húsz évvel ezelőtt írtam a színjátszósaimnak musicalt, nekik pedig eddig nem tettem meg. Addig nyúztak, amíg kötélnek álltam és elkezdtem a témán gondolkodni. Azt elmondtam nekik, hogy nem vagyok hajlandó semmilyen kamaszos szerelmi sztorit megírni, csak olyan történettel dolgozom, amellyel tudok üzenni a fiatal közönségnek is és színjátszóimnak is. Saját ötletem még nem volt, célszerűnek látszott, hogy utánanézzek, milyen ifjúsági regények születtek mostanában. Az interneten találtam rá Todd Strasser A hullám című ifjúsági regényére. Elolvastam, és a történet megmozdult bennem. Fogalmam nem volt, hogy ebből a valóságosan megtörtént eseményből, hogyan lehet egy musicalt megírni. De nagyon hamar jöttek az ötletek, és csak írtam, írtam… három hónapon keresztül. Voltak olyan dalszövegek, amelyek tizenöt perc alatt elkészültek. Ezek a kedvenceim. Voltak jelenetek, melyeken napokig törtem a fejem. A regény cselekményét tovább kellett gondolnom, és új szereplőket is kellett behoznom az így átalakított történetbe. Gyermekként is mindig megrázott, ha édesapámtól a zsidó barátai elvesztéséről hallottam. Amikor elmesélte, hogy hogyan csempésztek be nekik élelmet a salgótarjáni gettóban. Most pedig pedagógusként gyakran találkozom antiszemita, rasszista megnyilvánulásokkal a fiatalság körében. Ezeknek a gyerekeknek az igazságot is hallaniuk kell, és ehhez egy színházi előadás is hozzásegítheti őket.

Mit kell tudni a Hullámról és miért pont most, ezekben az időkben vitték színpadra?

Todd Srasser Amerikában népszerű ifjúsági regényíró A hullám című regénye hazájában 1982-ben jelent meg. Magyarországon Láng András fordításában jelentették meg az Athenaeum kiadó gondozásában 2008 októberében. A hullám című regény cselekménye megtörtént eseményeken alapul. 1969-ben Palo Altoban egy történelem tanár a nácizmusról tanította gimnazistáit, akik nem értették meg, hogy a német nemzet miért ment vakon Hitler ideológiája után. A tanár egy szerepjátékon keresztül bizonyította be diákjainak, hogy az ilyen manipuláció most is bármikor megtörténhet. A valós történetet annakidején Amerikában egy tévéjátékban dolgozták fel. Pár éve a németek egy kiváló filmet készítettek a sztoriból, melyet 2008 októberében mutattak be a magyar mozik.


Kik játszanak a színdarabban?

Harminc színjátszóm közreműködik a darabban. Az egyetlen felnőtt szerepét, a tanárét egy régi színjátszósom játssza, aki épp történelem tanári tanulmányokat folytat.

Érdekli ez a téma az embereket? Megmozgatta a várost?


A musical iránti érdeklődés meglep, és nagyon örülök neki. Zenész kollégám Beszkid József kiváló zenét írt szövegeimhez. A hangszerelésben nagy szerepet vállaló Pásztor Ákossal olyan zenei hangzást hoztak létre, mely nemcsak az én elképzeléseimnek felel meg, hanem a fiatalok visszajelzéseiből is egyértelműen látszik, hogy szívesen hallgatják a musical dalait.
Azt mondtam a barátaimnak: „Feltettem egy papírcsónakot a vízre és most egy nagy óceánjáró megy a vízen…” Remélem sokan szállnak fel erre a hajóra!

Mit kell tudni a szécsényi zsidóságról és veszteségeiről?

Szécsényből több mint 301 zsidót hurcoltak el 1944 júniusában. A város együttérző polgárai minden évben megemlékeznek róluk. Ők biztosan várják a musical bemutatóját. Hiszem, hogy a néző gyerekek pedig éppúgy, mint színjátszósaim, megértik a darab üzenetét.


A színdarab honlapja ide kattintva tekinthető meg


Címlapképünkön Cs. Szerémy Andrea látható

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek