Nagykállón járt a Mazsihisz elnöke

2025. Április 01. / 11:51


Nagykállón járt a Mazsihisz elnöke

Prof dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke Nagykállón járt, hogy megismerje a helyi közösség helyzetét és mindennapjait, továbbá felkereste a település emblematikus zsidó helyszíneit, a két temetőt, valamint tiszteletét tette a városhoz kötődő híres, zsidó származású személyiségek emlékhelyeinél is. A látogatás során felköszöntötte Blajer Gábort, a Nagykállói Zsidó Hitközség elnökét születésnapja alkalmából. 

Jelen volt még dr. Kunos Péter, a BZSH-Mazsihisz ügyvezető igazgatója és  dr. Róna Iván, a Mazsihisz turisztikai igazgatója is, akik tájékozódtak a településhez kapcsolódó fejlesztési lehetőségekről. 

Látogatása során Prof. dr. Grósz Andor felkereste a régi zsidó temetőt, ahol szefárd rítus szerint temetkeztek. E temető egyik különlegessége, hogy a szefárd hagyományokat követve a sírkövek nem álló, hanem fekvő formát öltenek. Ez a hagyomány az ősi keleti temetkezési szokásokból ered. Itt nyugszik Taub Eizik Izsák (1751–1821) cádik, akit Nagykállói Taub Izsákként is ismernek. A magyarországi haszidizmus egyik első meghatározó alakja volt. Sírja fontos zsidó zarándokhelynek számít.

A temetőtől nem messze egy Európai Uniós pályázat keretében megvalósuló, a Mazsihisz által megfinanszírozott kis kiállítás látható, amely a nagykállói zsidóság múltjával foglalkozik. 

A Mazsihisz elnöke felkereste az ún. új zsidó temetőt is, ahol szintén számos kiemelkedő rabbi nyughelye található. Ezt követően ellátogatott az egykori nagykállói zsinagóga helyszínére is, ahol ma semmi sem emlékeztet arra, milyen borzalmakat szenvedtek el az itt élő zsidó családok nyolcvan évvel ezelőtt, hány embert pusztítottak el, és milyen sorsa lett imahelyüknek. A holokauszt idején, 1944 áprilisában Nagykállóból körülbelül közel ezer zsidó származású személyt deportáltak az auschwitzi megsemmisítő táborba. Ezek között csecsemők és aggastyánok is voltak. Az elhurcoltak közül mindössze 96 fő tért vissza a háború után a városba. Azok a zsidók, akik visszajöttek a koncentrációs táborokból, a háborút követő évtizedben végleg elhagyták Nagykállót. Mára az egykori haszid közösség imahelyének mindössze az alapja maradt meg, tégláit mind elhordták. A zsinagóga csonka alapja ma emléktábla nélkül kiáltja némán az elhurcoltak fájdalmát.

A látogatás során a Mazsihisz elnöke tiszteletét tette Nagykálló híres zsidó származású szülötte, Korányi Frigyes (1828–1913) orvos, belgyógyász szülőházánál is, aki a TBC elleni küzdelem élharcosa volt.

A település művészeti és kulturális örökségének egy másik fontos alakja Ámos Imre (szül. Ungár Imre, 1907–1944?), az asszociatív, impresszionista festőművész, akit a holokauszt idején egy németországi lágerbe hurcoltak, ahonnan sosem térhetett vissza. 2005-ben nyílt meg Nagykállóban az Ámos Imre Képtár, ahol 52 műve tekinthető meg.

Blajer Gábornak, aki fáradhatatlanul tesz a nagykállói zsidóság jelenéért és múltja emlékének megőrzéséért, nagyon boldog születésnapot kívánunk, BIS120!

Taub Eizik Izsák sírhelyéről készült kép forrása: nagykallo.hu

Zucker-Kertész Lilla beszámolója

mazsihisz icon

Címkék

Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek