Igen, az unikumot is a zsidók találták fel ezelőtt bő kétszáz évvel. Zwack Péter a felfedezők, egy nagy magyar zsidó család utolsó igazán híres, rendkívüli tagja, akit 1944-ben, 17 évesen kis híján meggyilkolnak, ifjúsági teniszbajnok lesz, majd emigráns üzletember, a magyar menekültek segítője az ’56-os forradalom vérbefojtását követően, végül a Zwack Unicum, az igazi unicum feltámasztója, rövid ideig diplomata és politikus. A minőségi munka, az alázat és a másokért viselt felelősség, vagyis a polgári életforma szimbóluma a rendszerváltás utáni magyar világban.
Asszimilált, kikeresztelkedett családban született, katolikus neveltetést kapott, cserkész is volt, aztán 1944-ben a svéd követség titkára mentette meg az ő életét is, szerencsére épp a szomszédban bujkáltak, volt mód közbelépniük a követség munkatársainak. A már akkor is százados vagyon romjain újra elkezdett építkezni a család és mire a híres, titkos recept segítségével elindulhattak volna, már jött is a fordulat éve és az államosítás. A fiatal Zwack még teniszbajnok lett itthon és aztán szedte a sátorfáját, birtoka a recept volt, az unikum receptje, a szorgalom és a tehetség. Ez minden. Így is újjáépítette a család vállalkozását, a recept, amelyet a család itthon megosztott a szocialista állammal, természetesen hamis volt. A titkot egyedül ők tudták a kezdetektől máig. Az ’56-os forradalom után a menekültek javára dolgozó magyar segélyszervezetet hoz létre, ha valaki, akkor ő magyarként és zsidóként is könnyen azonosulhatott a kínlódásaikkal, az életüket felnőttként újrakezdeni kénytelen tömegek félelmeivel, a hazájukat kényszerűen elhagyók magányával. Európába települ vissza Amerikából 1970-ben, Olaszországból viszi az újra, harmadjára is felépített családi céget, hogy aztán az első adandó alkalommal hazajöjjön és az unikumot, a valódi unikumot is hazahozza, visszaszerezze az itteni vállalkozást a rendszerváltás után. És sok kultúrában otthonos emigránsként segíteni akart az új Magyarországnak, rövid ideig washingtoni nagykövetként szolgált és képviselő is volt az SZDSZ és a Fidesz együttes támogatásával megválasztott függetlenként, az SZDSZ-ben volt még tevékeny később.
Bizonyára osztozott a magyar szabadelvűség nagy hagyományú hiteiben a felelősségvállalásról, a munkáról, az önállóságról és a polgárosodásról, mint oly sokan előtte és utána. Tudta élettörténetéből és családtörténetéből, hogy a szorgalom és a tehetség, valamint a hagyomány, a recept, szabadság, kaland és tradíció együtt mekkora erőt jelentenek, hogy ha mindez megvan, akárhányszor újra lehet kezdeni és van, amit semmilyen hatalom nem vehet el. Szabó István meséjét A napfény ízében egyértelműen a Zwack-család története ihlette.
Zwack Péter öt évvel ezelőtt, 2012-ben halt meg, a család üzleti örökségét gyermekei viszik tovább. A többit, a szorgalom és a tehetség megbecsülését viszont mindannyian tekinthetjük saját hagyatékunknak.
