Mai születésnapos: Rosa Luxemburg, a vörös Rosa, egy büszke és szabad gondolkodó

2017. Március 05. / 20:19


Mai születésnapos: Rosa Luxemburg, a vörös Rosa, egy büszke és szabad gondolkodó

Már 16 évesen harcos szociáldemokrata az oroszok által uralt egykori Lengyelországban, aztán Németországban: amikor elvtársai cserbenhagyják és a világháború hívéül szegődnek, előbb öngyilkos akar lenni, aztán kommunista lesz inkább, de Leninék forradalmi terrorját elítéli „a másként gondolkodás szabadságát” hirdetve. A szpartakista forradalmat leverő egykori elvtársai által mozgósított szabadcsapatok ölik meg 1919-ben, holttestét egy kanálisba dobják.


A hatalmas, már régen megsemmisült lengyel zsidóságba születik ő is ötödik gyermekként: édesapját politikai szenvedélyét, édesanyjától intellektuális érdeklődését örökli visszaemlékezései szerint.

Tizennyolc évesen már a letartóztatás elől menekül Zürichbe, ahol elvégezi az egyetemet, a városban az első nők egyikeként, filozófiát és közgazdaságtant tanult.

Németországba megy, hogy a munkásmozgalom harcainak közepébe vethesse magát, a szociáldemokrata párt baloldalán kezd el politizálni, itt ismeri meg legkedvesebb barátját, akinek a nemsokára esedékes Nemzetközi Nőnapot köszönhetjük, Clara Zetkint.

Hatásos szónok volt és ez már a 20. század első éveiben is hozzásegítette néhány rövidebb börtönbüntetéshez. Energiáit egyre inkább a háború elleni mozgósítás foglalta le, amelynek közeledését valóban pontosan előrejelezte. Úgy vélte, hogy a kapitalizmust csak a gyarmatosítás és a gyarmatosító háborúk tarthatják életben, amelyek ezért a kapitalizmus logikáján belül elkerülhetetlenek. Általános sztrájkot remélt, a munkásság nemzetközi összefogását az értelmetlen vérontás ellen. A háborús hangulat 1914-re eluralta Európát és Rosa Luxemburgot még a saját pártja is elárulta, ők is támogatták a hadbalépést, éppen úgy, ahogy a francia szocdemek is elárulták az elveiket.

Luxemburg parancsmegtagadásra bíztatott, vagyis szörnyű módon uszított a háború ellen, amiért meg is lett a jutalma újabb börtönévekben.

Az összeomlás után szabadult és újra elkezdte szervezni a Spartacusról, a lázadó római rabszolgáról elnevezett mozgalmát, amelyből a kommunista párt is kifejlődött. Még a börtönben írt szövegeiben kritizálta a bolsevik forradalmat, Leninéneket, akik elfojtják a vita, a szólás és a sajtó szabadságát. Róluk írja leghíresebb mondatát, hogy „a szabadság mindig a másként gondolkodás szabadságát jelenti”.

Bár ő maga a parlamentáris út híve lenne, támogatja az 1919 januári szpartakista felkelést, amelyet a szociáldemokrata hatalom, saját egykori tanítványai példátlan brutalitással fojtanak vérbe. A piszkos munkát olyan szélsőjobboldali rohamcsapatok végzik el, amelyek egy része aztán be is olvad az SA-ba. Rosa Luxemburgot is foglyul ejtik, megkínozzák és kivégzik, holttestét egy csatornába dobják, ahonnan hónapokkal később kerül csak elő. Egyesek szerint ez a weimari köztársaság születése körül zajló történet máris a náci Németország árnyait vetette előre.

Rosa Luxemburg olyan elvhű ember volt, aki minden áldozatra kész volt a meggyőződéséért és mégsem szűnt meg közben védelmezni, még a börtönből sem, „a másként gondolkodás szabadságát”. Nem véletlenül gyűlölte őt halálában is Sztálin, minden oka megvolt rá.

Nemsokára 100 éve lesz már, hogy 48 éves korában meggyilkolták.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek