Mai születésnapos: Bíró László, a golyóstoll feltalálója

2016. Szeptember 29. / 19:00


Mai születésnapos: Bíró László, a golyóstoll feltalálója

Az övé is egyike annak a számos világraszóló történetnek, amelyekben az a közös, hogy a Terézvárosban kezdődtek el.


A Nagymező utca 24-es számú házában születik meg Schweiger László Józsefként a huszadik század előestéjén, 1899-ben. Hat éves, amikor családja Bíróra változtatja a nevét: ha nem tesznek így, akkor a töltőtollat ma alighanem Schweiger-penként ismernék a világ számos országában.

Jellegzetesen zsidó szabad értelmiségi pályát választott, újságíró lett többek között a Pesti Naplónál és a Pesti Hírlapnál. Ennek a hivatásnak a gyakorlásához nem utolsósorban megfigyelőkészségre és mozgékony elmére és volt szükség, neki pedig pontosan ilyenje volt. Egy praktikusra nyűgére kívánt választ találni folyton író emberként. Észrevette, hogy az újság nyomásánál használt tinta sebesebben szárad, mint a töltőtollé és nem maszatolja össze a papírt, viszont sűrűbb is a töltőtollban használatosnál, kellett még az új tollba egy kis golyó, amely a tintát a toll hegyéhez vezette. Világos megfigyelés, egyszerű ötlet, roppant aprólékos kivitelezés (mindebben, főleg a kivitelezésben nagy segítségére volt testvére, Bíró György és Goy Andor).

A legzseniálisabb ötletek jellemzően olyanok, hogy aki először hallja őket, nem is érti, hogy ez a magától értetődő dolog, hogyhogy nem jut még esszébe neki is, illetve voltaképpen mindenkinek, hogyhogy nem ez volt a legelső dolog, amit az első ember észrevett a földön. Másodjára már annyira evidens, hogy nem is érdemes beszélni róla. És van még egy titka a dolognak: az időzítés. Néha egy elragadó ötlet nem arat sikert, a megismétlése, apróbb-nagyobb tökéletesítése viszont megváltoztatja a világot. A golyóstollal is kísérleteztek már Bíróék találmánya előtt, de ő tette hozzá mindazt, amitől úgy alakult, hogy épp ő volt a jó időben a jó helyen. Az automata sebváltóval és a golyós dezodorral meg épp fordítva történt. Neki is eszébe jutott, de más tette népszerűvé mindkettőt.

Az, hogy a golyóstollat éppen a ’30-as években és épp Budapesten fedezte fel – az első verzióját 1931-ben mutatják be az az évi Nemzetközi Vásáron -, meglehetősen mozgalmassá tette a találmány életét. 1938-ban, az első zsidótörvény évében áttér az evangélikus hitre és egyúttal el is hagyja Magyarországot. Párizsba megy majd Spanyolországon keresztül Argentínába: a golyóstoll szabadalma innen lesz világhírűvé.

A golyóstoll sorozatgyártása 1945-től kezdődött el, az ’50-es években aztán bekapcsolódott a Parker cég is és ezzel eldőlt: a golyóstollé a kézírás jövője mindaddig, amíg van számára jövő.

Bíró László József nem sokkal 86. születésnapja után hunyt el Argentínában. Nagymező utcai születésének napján ünneplik a Feltalálók Napját ebben a távoli, dél-amerikai országban. És most, hogy idáig értek az olvasásban, tartsanak egy kis szüntetet és menjenek fel gyorsan a google nyitólapjára. Látják?

A golyóstollat ünnepli, illetve azt a fiút, aki a Nagymező utcából indult és aki, ha hagyják neki, bizonyára Budapesten éli le az egész életét. Sajnos nem hagyták. Ma lenne 117 éves.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Judaizmus
Ki is Élijáhu, akit annyira várunk?
2025. Március 28. / 10:00

Ki is Élijáhu, akit annyira várunk?

Élet + forma
Purim a vadnyugaton a Dohány körzet szervezésében