Jelentős fejlesztések a Mazsihisz Biztonsági Szolgálatánál

2018. Szeptember 20. / 12:31


Jelentős fejlesztések a Mazsihisz Biztonsági Szolgálatánál

Az elmúlt évek sorozatos terrortámadásai, a megváltozott biztonsági körülmények Európa számos országában arra sarkallták a zsidó közösségeket, hogy az addigi biztonsági intézkedéseken kívül hangsúlyt helyezzenek a megelőzésre is. A Mazsihisz Biztonsági Szolgálatánál megvalósult, legkorszerűbb elméleti programok és szakmai gyakorlatok alapján elmondható: a szolgálat eleget tesz az új kihívásoknak.


biztonsagiszolgalat.jpg
A fotó illusztráció


Ezzel kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy a szolgálat munkatársait rendszeresen oktatják európai, amerikai és izraeli szakemberek, s ennek egyik legsikeresebb példája az amerikai támogatók által létrehozott Pillar Foundation (Pillar Alapítvány) oktatási projektje volt. Ezt arra hozták létre, hogy segítse az európai zsidó közösségeket a biztonsági rendszereik fejlesztésében és szakmai színvonaluk növelésében. A Pillar Foundation – több európai pályázó zsidó közösség közül – a magyarországi zsidó közösséget és annak biztonsági szolgálatát választotta ki rendhagyó, két éves fejlesztési programjának kedvezményezettjének. A Pillar Foundation európai színvonalú elméleti és gyakorlati képzést biztosítotott a Biztonsági Szolgálat munkatársai számára. A két éves együttműködés sikeres krízisgyakorlattal zárult, és a képzést tartó szakemberek szerint európai szinten is példaértékű együttműködés zajlott le a résztvevők között.

A zsidó közösséget érintő támadások és az azokkal kapcsolatos speciális feladatok azt mutatják, hogy a biztonsági munka során szükség van különleges munkacsoportokra, azaz krízis menedzsmentekre is. Ezek esetleges természeti katasztrófák, balesetek, támadások után abban segítik a zsidó közösség tagjait, hogy az életük visszazökkenjen a normális kerékvágásba. A nemzetközi szakmai tapasztalatok és szervezetfejlesztési trendek a Mazsihisz Biztonsági Szolgálatát is arra késztették, hogy 2016-ban létrehozza a saját Krízis Menedzsment munkacsoportját. Az alapítók között van orvos, pszichológus, rabbi, jogász és biztonsági szakember, és mára több mint ötven önkéntesből áll az a szakmai csoport, amely szükség esetén a zsidó közösség segítségére siet. A Krízis Menedzsment tagjai az elmúlt két évben már többször modelleztek különböző szükséghelyzetet, a közelmúltban pedig újabb nagyszabású katasztrófavédelmi gyakorlatot rendeztek a mentőszolgálat, a rendőrség és a katasztrófavédelem bevonásával. A gyakorlaton – ahol egy iskolai támadást imitáltak – a krízis menedzsment mintegy ötven szakemberén és önkéntesén kívül részt vett a Scheiber Sándor Iskola több tanára és végzős diákja, valamint az ország különböző hitközségeinek biztonsági megbízottja.

A gyakorlatot egy két napos nemzetközi krízis menedzsment konferencia előzte meg az European Jewish Congress támogatásával és közreműködésével. A tanácskozáson hazai szakemberek mellett tíz európai ország több mint harminc biztonsági- és krízis menedzsment szakembere vett részt. Dési János újságíró, kommunikációs szakember a katasztrófa helyzetek speciális kommunikációs feladatairól beszélt, Gecse-Simon Orsolya – a Magyar Vöröskereszt munkatársa – a katasztrófa helyzetek pszichológiájáról tartott előadást, míg Drelyó Ágnes pszichológus, a szervezet vezetőhelyettese a krízis menedzsment létrehozásával és működtetésével kapcsolatos szakmai tapasztalatait osztotta meg.

Ugyancsak a zsidó közösség védelmét támogató szervezetfejlesztési folyamatok eredménye, hogy a Biztonsági Szolgálat a vidéki és budapesti hitközségeknél önkéntesként dolgozó „biztonsági megbízottakat” képez. A biztonsági megbízottak feladata, hogy a helyi közösség zsinagógájánál az imák és közösségi események idején megteremtse azokat az alapvető biztonsági feltételeket, amelyek a budapesti biztonsági központ kontroll szobájának szakmai és technikai támogatásával fenntarthatók. Jelenleg mintegy ötven biztonsági megbízott lát el feladatokat a biztonsági szolgálat keretein belül, közülük tizenöten már izraeli képzésben is részesültek.

A fönti feladatokon kívül a Biztonsági Szolgálat szakemberei az európai zsidó biztonsági szervezetek meghívására évente többször vesznek részt nemzetközi szakmai konferenciákon. Ott voltak az EJC-SACC Amszterdamban tartott konferenciáján, ahol ismertették a komoly technikai fejlesztésen átesett kontroll szoba működését a biztonsági szolgálat munkájában betöltött szerepét. Képviseltették az EJC SACC által rendezett Terrorism, Intelligence and Crisis Management Study Program for Senior Executives and Community Leaders című konferencián is, illetve kitartó, sikeres lobbitevékenységet folytatnak az EJC, a WJC és Szochnut irányába. Ennek eredményeként 2017-ben és 2018-ban az EJC mintegy 100 ezer euro értékben magára vállalta a vidéki zsidó közösségek biztonságtechnikai fejlesztéseit. A WJC és a Szochnut a tárgyalások hatására további támogatásokban kívánja részesíteni a biztonsági szolgálatot.

A Biztonsági Szolgálat kiemelt partnerként vesz részt az OCTOPUS nevű, kifejezetten a zsidó közösségek számára fejlesztett ingyenes telefonos alkalmazás létrehozásában. Ennek használatával a zsidó közösség biztonsága és biztonságérzete növelhető és javítható, szakmai részről pedig komoly technikai háttértámogatást jelent a szolgálat mindennapi munkájában.

K. Zs.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Ünnepek
Mindennek ideje van – Elstartolt a PurimFeszt 
Megemlékezések
Zsidó emlékhelyek Nagykanizsán
2024. Április 17. / 18:27

Zsidó emlékhelyek Nagykanizsán

Zsidó világ
„...Ezek azok az állatok, amiket ehettek...”