A legendás brit miniszterelnök elkötelezett filoszemitaként csodálta a zsidó értékeket, és rendíthetetlenül támogatta Izrael állam megalapítását – ez derül ki egy most megnyílt londoni tárlat anyagából.
Londonban új állandó kiállítás keretében mutatják be Winston Churchill viszonyát a Közel-kelethez és Izraelhez, amely képet ad a kétszeres egykori angol miniszterelnök elkötelezett cionizmusáról, filoszemitizmusáról, valamint az Izrael állam létrejöttét és létét támogató politikájáról. A The Times of Israel beszámolója szerint Winston Churchillt évtizedeken át ápolt, kiváló kapcsolat fűzte Háim Weizmannhoz, a Cionista Világszövetség vezetőjéhez, Izrael állam első elnökéhez. A lap idézi Boris Johnston angol külügyminisztert, aki a 2014-ben megjelent Churchill-életrajzában kitér arra, hogy a világhírű angol politikus csodálta azon zsidó jellegzetességeket, mint az energikusság, önbizalom, kemény munkabírás és családias élet.
A cikk szerint Churchill filoszemitizmusának mély történeti és filozófiai gyökerei voltak. Ezzel kapcsolatban ő maga 1950-ben azt jegyezte föl: a zsidó kultúra egyike a világtörténelem legéletrevalóbb jelenségeinek, nincs olyan művészet vagy tudományág, amelyet a zsidóság ne gazdagított volna.
Churchill nem csak szavakban, de tettekkel is támogatta a zsidóságot: amikor Nagy-Britannia 1939-ben korlátozta a zsidók palesztinai bevándorlását, Churchill a parlamentben ellenezte a kormány törekvését. 1941-en kifejezte abbéli reményét, hogy a háború után megalapítható a zsidó állam Nyugat-Palesztinában, amely lehetőséget adna a déli sivatagi területek bevonására a művelés alá. Ennek érdekében lobbizott Franklin Roosevelt amerikai elnöknél is, akinek azt írta: erősen eljegyezte magát a cionista politikával.
Amikor 76 éves korában Churchill másodszor is miniszterelnök lett, s Háim Weizmann izraeli államelnök is gratulált neki, a Downing Street-ből a kormányfő azt írta vissza: „Izrael csodálatos erőfeszítései ezekben a nehéz időkben boldogsággal töltenek el egy olyan régi cionistát, mint amilyen én vagyok”.
