Sztehlo Gábor evangélikus lelkész a második világháború legsötétebb időszakában vált a remény szimbólumává: több száz zsidó gyermeket és üldözöttet mentett meg a biztos haláltól. Embermentő tevékenysége mellett a háború után gyermekotthont alapított – a Gaudiopolis, vagyis „Örömváros” egy olyan közösség volt, ahol az árva gyerekek nemcsak biztonságot, de jövőképet is kaptak. Sztehlo egész életét a rászorulók szolgálatának szentelte – akár lelkészként, akár szociális munkásként vagy később emigránsként Svájcban.
Az Evangélikus Országos Múzeum időszaki kiállítása – 2025. május 18-ig – tiszteleg Sztehlo emléke előtt. A tárlat bepillantást enged ebbe az „életiskolába”, bemutatva, hogyan formált közösségeket különböző életszakaszaiban. A látogatók eddig nem látott fotókon és személyes tárgyakon keresztül ismerkedhetnek meg azzal az emberrel, akit nemcsak a történelmi helyzet, hanem belső hivatástudata is hőssé tett.
A kiállítás különlegessége, hogy számos olyan tárgyat is bemutat, amelyek eddig családi otthonokban, archívumok mélyén rejtőztek, és most először kerülnek a nagyközönség elé. Sztehlo könyvei, dokumentumai, családi bútorai segítenek átélhetővé tenni ezt az ötven éve lezárult, mégis ma is érvényes tanulságokat hordozó életutat.
A tárlat kurátorai: Borókay Zsófia és Kertész Botond.
A kiállítás 2024. november 13. és 2025. május 18. között látogatható az Evangélikus Országos Múzeumban.
