David Lynch, Oscar-díjas rendező, producer és művész, a "Twin Peaks" sorozat alkotója és számos ikonikus film, például a Kék bársony és a Dűne rendezője, 78 éves korában elhunyt. A tragikus hírt Lynch családja jelentette be a rendező Facebook-oldalán.
Lynch munkássága mély hatást gyakorolt a film- és televíziós iparra, tulajdonképpen nincs olyan, aki ne látta volna valamelyik alkotását. Egyedi látásmódja, sajátos rendezői hangja okán lehetett szeretni és nem szeretni (vagy nem érteni) a művészetét, de az tagadhatatlan, hogy maradandót alkotott. FIlmjeiben számos rejtett szimbólum és utalás fellelhető, amelyek közül néhány a zsidó kultúrához és történelemhez kapcsolódik.
A Twin Peaks sorozatban több olyan elem található, amelyeket zsidó szimbolikaként is értelmezhetünk: a sorozat titokzatos, szürreális jeleneteinek egyike, a "Vörös Szoba" (Red Room) például és annak misztikus karakterei párhuzamba állíthatók a zsidó miszticizmus, a Kabbala bizonyos aspektusaival.
A sorozatban megjelenik a jó és rossz örök csatája, a teremtés és pusztítás közötti egyensúly harca is. A történet központjában Judy, egy ősi, démoni erő áll, akit a Kabbalában szereplő Lilithhez hasonlítanak, aki a káosz és pusztítás megtestesítője. Judy társa, BOB, pedig Samaellel, a halál angyalával állítható párhuzamba.
A sorozatban a nukleáris robbantás (a Trinity teszt) metaforikusan az emberi gonoszság megnyilvánulása, amely felborítja az Élet Fájának egyensúlyát (a Kabbala egyik központi szimbóluma). Ez a cselekedet démoni erőket szabadít el a világba, köztük Judyt és BOB-ot, akik embereket (például a Palmer család tagjait) megszállva szörnyűségeket követnek el.
A sorozatban Laura Palmer, mint "kiválasztott", egyfajta spirituális harcos, akit a Kabbala jobb oldali (jó és teremtő) energiái támogatnak. Judy és BOB a bal oldali (romboló) energiák megtestesítői, és Laura célja az, hogy megállítsa őket. A történet tehát egy kozmikus küzdelmet ábrázol a Kabbala tanításainak mintájára, ahol az egyensúly helyreállítása a tét.
A sorozat világában a démoni erők és megszálló szellemek (dybbukok) mellett angyali entitások is megjelennek, amelyek a sorozat kozmikus küzdelmében a jó oldalt képviselik. Az angyalok szerepe különösen a Kabbala nézőpontjából értelmezhető, ahol ezek a lények a világ gyógyításának és helyreállításának küldetését segítik. Ez a küldetés a Kabbala teremtésmítoszában gyökerezik.
A teremtésmítosz szerint a mindent betöltő Isteni jelenlét (Ein Szof) visszahúzódik, hogy helyet adjon az univerzumnak. Ez a visszahúzódás (cimcum) lehetővé teszi a jó és rossz létezését is. Az isteni fényt tartalmazó edények azonban széttörnek, és a fény szikrái anyagi burokba záródnak. Az emberi feladat ezeknek a szikráknak a felszabadítása, a világ helyreállítása - ez a Tikkun Olam.
A Twin Peaks angyalai ebben a keretben a Kabbala küldetését képviselik: megpróbálják helyreállítani az egyensúlyt a világban, ellensúlyozva a démoni erők pusztítását. Bár a világ teljes gyógyítása elérhetetlennek tűnik, az angyalok és a jó szándékú emberek továbbra is ezen dolgoznak, követve az isteni parancsolatokat (micvák) és a Kabbala tanításait.
A sorozat etikai víziója így összhangban van a Kabbala céljával: a törött világ gyógyításának örök kihívásával.
Lynch filmjeiben gyakran jelennek meg olyan témák, mint az identitás keresése, a belső küzdelmek és a spirituális utazás, amelyek a zsidó irodalomban és filozófiában is központi szerepet játszanak.
David Lynch munkássága örökre halhatatlan marad, hiszen alkotásai olyan mély rétegeket és jelentéstartalmakat hordoznak, amelyek generációk számára kínálnak újabb és újabb értelmezési lehetőségeket. Talán soha nem fogjuk teljesen megfejteni minden gondolatát és üzenetét, de éppen ez adja műveinek varázsát és időtállóságát.
Forrás: Lisa S. Starks: Kabbalah, Dybbuks, and the Religious Posthuman in the Shakespearean Worlds of Twin Peaks (2021)
Zucker-Kertész Lilla írása