Debrecenben közteret neveztek el Krausz Vilmos főrabbiról

2024. Május 12. / 11:21


Debrecenben közteret neveztek el Krausz Vilmos főrabbiról

A Pásti utcai zsinagóga előtti tér e hétvégétől Krausz Vilmos (1853-1921) főrabbi nevét viseli, a közterület új, ünnepélyes elnevezése a május 9-12 között megrendezett Zsidó Kulturális Napok, III. Debreceni Zsidó Utcafesztivál, valamint a Debrecen és határon túli testvérhitközségeinek XXV. Nemzetközi Konferenciája keretében történt. Jelen volt a főrabbi dédunokája is.

Akárcsak pár éve a Jeruzsálem park elnevezése volt Budapesten, ugyanilyen fontos és szimbolikus tettnek tekinthető, hogy Debrecenben a Pásti utcai ortodox zsinagóga előtti teret Krausz Vilmos főrabbiról  (héber nevén Benjamin Zeev) nevezték el.

20240510_132213.jpgA köztérnévtábla leleplezése

Az 1853-ban született rabbi a tatai, a tabi és a pozsonyi jesivában tanult, Pozsonyban – ahol a rabbidiplomáját megkapta – Chatam Szofér tanítványa volt. Szászrégenbe került helyettes rabbinak, majd  Kiskunhalas rabbija lett, innen hívták meg 1891-ben Debrecenbe, ahol feleségével, Pollák Bertával nagy tiszteletet vívtak ki maguknak. A főrabbi az 1921-ben bekövetkezett haláláig szolgálta a debreceni közösséget.

kra.jpg

A debreceni zsidók száz éve című, Gonda Moshe Élijáhu (Gonda László) által írt kötetben olvasható ismertetés szerint Krausz Vilmos harminc éven át szolgálta a debreceni status quo hitközséget, ez a korszak a debreceni zsidóság fénykora volt. 

20240510_132351.jpgHorovitz Tamás, a helyi hitközség elnöke (középen) az ünnepség vendégeivel

A Krausz Vilmos tér avatásán jelen volt a főrabbi dédunokája, aki már Izraelben született, ennek ellenére tisztán ki tudta fejezni magát magyarul. A résztvevők megtudhatták tőle, hogy a család kiterjedt rokonságába tartozott Albert Einstein, és rokonuk Beni Gantz izraeli politikus.A debreceni vasútállomáson, a helyi sajtó jelentése szerint: „nemcsak a hitközség apraja-nagyja, hanem a város színe-java is megjelent”. 

A főrabbi megérkezése Debrecenbe

A peronra lépő főrabbit viharos éljenzés fogadta és dr. Kemény Mór rövid üdvözlő beszédére a főrabbi „talpraesett magyar válaszában mondott köszönetet a szíves fogadtatásért”. 

A díszmenet ezután hosszú kocsisorban a Szt. Anna utcai templom felé indult, mely már zsúfolásig telve volt a hívektől és a város és a hatóságok képviseletében megjelentektől. A templom falai még nem láttak ilyen közönséget, mint a megjelent ünneplő tömeg. Csak nehezen tudott a főrabbi előrehaladni helyéhez a lelkes embertömeg közepette.

A templomban a debreceni zsidók veteránja, dr. Popper Alajos mondott terjedelmes üdvözlő beszédet, melynek mottója az volt, hogy az új főrabbi vegye át az új otthont és minden tettét a hite és hazafias törekvés vezesse. Krausz főrabbi „lendületes válaszbeszédében hangsúlyozta, hogy hazafias és kulturális szellemben cselekedni egyértelmű a zsidó papihivatás feladatával”. 

Ezután a közönség elmondta a mincha imát és ennek végeztével tartotta meg az új főrabbi avatóbeszédét. A szónoklatról a helyi sajtó lelkesedéssel írt. Azt a Debreceni Ellenőr részletesen ismertette: „Ez egy valódi szónoklat, magyar szónoklat volt ez, a modern ékesszólás és tudás köntösében". (Forrás: A debreceni zsidók száz éve)

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael védelmében
Izrael Irán elleni csapásának hadászati és politikai értékelése
Zsidó világ
Zsidó ünnepek az 5785-ös zsinagógai évben
2024. Szeptember 24. / 11:30

Zsidó ünnepek az 5785-ös zsinagógai évben