Nem titok, hogy a muszlim világban erős, virulens zsidógyűlölet uralkodik, antiszemita összeesküvés-elméletek és anticionista politikai irányzatok forronganak. A cikksorozatunkban bemutatott muszlimok azonban megváltoztatták véleményüket: a zsidó emberekkel való találkozás és egy út Izraelbe lerombolta azt a narratívát, amellyel születésük óta traktálták őket.
A sorozat Kasim Hafeez – Az iszlamista radikalizmustól az Izrael-támogatásáig vezető út című első részét itt olvashatják.
Rawan Osman – Az előítéletektől a normalizáció útjáig
Rawan Osman 1983-ban született a szíriai Damaszkuszban, de a libanoni Beqaa-völgyben nőtt fel, amely a Hezbollah terrorszervezet fellegvára. Bár vegyes muzulmán háttérrel rendelkezik, apja szunnita, anyja síita volt, közös nevezőre találtak zsidó- és cionistaellenes meggyőződésükben. Közösségében sokakhoz hasonlóan ő is olyan világnézetben nevelkedett, amely a zsidókat és az izraelieket erősen negatív fényben ábrázolta, az ellenségeskedés és a konfliktus szemüvegén keresztül látta őket.
A középiskola után visszaköltözött Szíriába, majd Szaúd-Arábiában és Katarban is töltött időt. A szíriai polgárháború 2011-es kitörése után Osman a franciaországi Strasbourgba költözött, ahol először találkozott zsidó emberekkel.
Osman Strasbourg zsidó negyedében, a Synagogue de la Paix közelében telepedett le, nem is sejtve, hogy ott még mindig élnek zsidó emberek. Ismerte a régi szíriai és libanoni zsidó negyedeket, amelyek évtizedek óta elhagyatottan állnak, és azt feltételezte, hogy ma már minden zsidó vagy Izraelben vagy az Egyesült Államokban él. Először találkozott átlagos zsidó emberekkel, akik az ellenséges médianarratívák keretein kívül élték az életüket az iskolában, az éttermekben és a bárokban.
Ezek a személyes interakciók felnyitották a szemét, és megkérdőjelezték az antiszemita sztereotípiákat, amelyekben felnőtt. Kíváncsiságától és a zsidó nép jobb megértésének vágyától vezérelve Osman a németországi Heidelbergi Egyetemen szerzett alapdiplomát zsidó tanulmányokból, amelynek része volt egy modern héber kurzus is. Az egyetemi tanulmányok mellett szabadidejében úgy döntött, hogy elmerül a Közel-Kelet történelmében és Izrael történelmében. Európában, ellentétben Libanonnal és Szíriával, az információk nem cenzúrázottak, és ahogy a történelem kirakós darabkái kezdtek összeállni, rájött, hogy egész életében agymosáson esett át. Minden, amit a zsidókról és Izraelről tanítottak neki, hazugságnak bizonyult.
Idővel Osman az arabok és izraeliek közötti normalizáció aktív támogatójává vált, és megalapította az „Arabok kérdeznek” fórumot, hogy ösztönözze a párbeszédet és megkérdőjelezze a mélyen gyökerező előítéleteket. Konferenciákon, nyilvános előadásokon és az olyan kezdeményezésekben való részvételen keresztül, mint az Életek Menete (egy évente szervezett utazás Lengyelország egykori koncentrációs táboraiba), következetesen az együttélés és a kölcsönös megértés narratíváját népszerűsítette.
A 2023. október 7-i, Izrael elleni támadás óta Osman aktivizmusa még sürgetőbbé vált. Megerősítette nyilvános szerepléseit, és platformját arra használja, hogy kiemelje Izrael demokratikus értékeit, és hogy szembeszálljon az arab világ szélsőséges narratíváival. Munkája most még élesebben hangsúlyozza a béke és az együttműködés szükségességét, kihívást intézve azokhoz, akik továbbra is démonizálják Izraelt, és a berögzült előítéletek szélesebb körű felülvizsgálatára szólít fel.
Rawan Osman története rávilágít arra, hogy a személyes interakció és az önképzés milyen erőteljes hatással lehet a régóta fennálló előítéletek lebontására.
Cikkünk folytatódik!
Az aish.com írása alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla
