Érvek az antiszemitizmussal vádolt francia szélsőbal ellen

2024. Július 08. / 18:13


Érvek az antiszemitizmussal vádolt francia szélsőbal ellen

A francia választók többsége elutasította a Marine Le Pen által vezetett, antiszemita gyökerekkel bíró, szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülést (Rassemblement national – RN), de meglepő módon azt az Új Népfrontot (Nouveau Front populaire – NF) emelte magasba, amelynek legnagyobb tagja a szélsőbaloldali Lázadó Franciaország párt (La France Insoumise – LFI), s amely maga is szembesült antiszemita vádakkal. 

Egyik párt sem szerzett többséget a franciaországi parlamenti választások vasárnapi második fordulójában, amelyen a nemzetgyűlés 577 mandátumáról döntöttek a választók. A Le Monde beszámolója alapján a baloldali Új Népfront 182 mandátumot szerzett, míg az Emmanuel Macron elnök által támogatott centrista Ensemble 168-at.

„Az Új Népfront” adja az új miniszterelnökünket" – tette közzé Jean-Luc Mélenchon, a francia szélsőbaloldal vezetője vasárnap este az X-en. „Sok mindenről rendeletileg dönthetünk majd. Nemzetközi szinten bele kell majd egyeznünk Palesztina állam elismerésébe".

A Marine Le Pen vezette szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés 143 mandátumot szerzett, ami nem túl jó eredmény a párt számára, miután egy hete az első fordulóban még vezetett, és úgy tűnt, hogy a teljes többséghez közel áll. Ehelyett a centrista és a baloldali jelöltek közösen dolgoztak a Nemzeti Tömörülés legyőzésén azáltal, hogy jelöltjeik visszaléptek azokból a versenyekből, ahol a másik pártnak nagyobb esélye volt a győzelemre.

Az eredmény visszaesés Le Pen pártjának, és ez megkönnyebbülést jelent sok zsidónak. A párt alapítói között van Le Pen apja, Jean-Marie Le Pen, akit többször elítéltek gyűlöletbeszéd és holokauszttagadás miatt, valamint Pierre Bousequet, aki a náci párt Waffen-SS-ében szolgált. A választáson induló jelölteket is vádolták már antiszemitizmussal.

A vasárnapi nap azonban Jean-Luc Mélenchon (képünkön), a szélsőbaloldali Lázadó Franciaország párt vezetőjének diadalát jelentette, akit kódolt antiszemitizmussal, antiszemita sztereotípiák visszhangozásával és az antiszemitizmus veszélyének eltagadásával vádoltak. Mélenchon még akkor is csekélynek nevezte a franciaországi antiszemitizmust, amikor a francia kormány a zsidók elleni támadások megugrásáról számolt be: 2024 első három hónapjában több mint 360 incidens történt, ami 300 %-os növekedés 2023-hoz képest. 

A szavazás és az eredmény sok francia zsidót kellemetlen helyzetbe hozott. Jean-Yves Camus politológus a szavazás előtt azt mondta: úgy érzi, a szélsőbaloldal csapdájába estek, hiszen a mérsékeltebb szocialisták koalícióra léptek Mélenchon pártjával. (Ugyancsak hullámokat vert a francia jobbközép  vezetőjének a Nemzeti Tömörülést támogató magatartása.)

„Meglehetősen dühösek és csalódottak vagyunk" – mondta Camus a Jewish Telegraphic Agency-nek. „Zsidóként elárulva érezzük magunkat, és úgy gondoljuk, sokkal jobb lett volna, ha a Szocialista Párt nem lép ilyen szövetségre a szélsőbaloldallal".

Sok francia zsidó szerint a szélsőbaloldal retorikája ajtót nyitott az antiszemitizmusnak. Az „American Jewish Committee” Európában végzett felmérése szerint a francia zsidók 92 %-a úgy véli, hogy a Lázadó Franciaország hozzájárult az antiszemitizmus növekedéséhez – írja a Jewish Telegraphic Agency (JTA).

A zsidó gyökerekkel rendelkező centrista miniszterelnök, Gabriel Attal hétfő reggel benyújtotta lemondását, de Macron elnök nem fogadta el. 

ÉRVEK A SZÉLSŐBAL „LÁZADÓ FRANCIAORSZÁG" (LFI) ELLEN

Antiszemitizmus vádja
A francia zsidók jelentős százaléka (92 %) úgy véli, hogy az LFI hozzájárul az antiszemitizmus növekedéséhez.
Jean-Luc Mélenchon és más LFI-tagok ellentmondásos, antiszemitának vélt kijelentéseket tettek.
A jelentések szerint az antiszemita előítéletek nagymértékben elterjedtek az LFI szavazói körében.

Demokrácia-deficit
Az eltérő véleményt kifejező tagok a marginalizálódást kockáztatják.
Az LFI támogatja az orosz, szíriai és venezuelai diktatúrákat.

A republikánus baloldal kompromittálódott
A hagyományos baloldali pártok kompromisszumot kötöttek az LFI-hez való csatlakozással.
Az LFI – más baloldali csoportokkal ellentétben – nem volt hajlandó aláírni az antiszemitizmus elleni chartát.
A baloldal prominens személyiségei ellenezték az LFI-vel való szövetséget.

Felbujtás rendbontásra és erőszakra
Az LFI tagjai nyilvános rendbontásra, például iskolák blokádjaira buzdítottak tüntetések során.
Az olyan akciók, mint a palesztin zászló kitűzése a Nemzetgyűlésben, vagy az Élysée-palota elleni fenyegetések, aláássák a köztársasági intézményeket.
A párt ellentmondásos módon pozícióikba visszahelyezte büntetett előéletű, illetve vizsgálat alatt álló tagjait.

6. Elnéző álláspont a terrorizmussal szemben
Az LFI tagjai tartózkodtak attól, hogy a Hamászt terrorszervezetként jelöljék meg, és támogatásukról biztosították a terrorizmussal kapcsolatban álló személyiségeket.
A párttagok nyilatkozatai és tettei alapján nyomozás indult „terrorizmus mentegetése" miatt.

Forrás: A Conseil Représentatif des Institutions juives de France – CRIF (Francia Zsidó Intézmények Képviseleti Tanácsa) kutatása. Illusztráció: La France insoumise/Facebook

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Nagyon boldog születésnapot, drága Klein Judit!
Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi a holokauszt utáni világról