Antiszemita plakátok tűntek fel Budapesten

2012. Március 24. / 22:04


Antiszemita plakátok tűntek fel Budapesten

Lengyel Tibor / Népszava


Leplezetlenül antiszemita szellemiségű, demokrácia-ellenes és Szálasit éltető vadplakátok lepték el Budapestet - több fővárosi kerületben is felbukkantak tegnap virradóra a hungarizmust népszerűsítő falragaszok.



antiszmeitaplak__t_budapesten.pngA Budán, a XI. kerületi Őrmezőn villanyoszlopokra ragasztott plakát egy katonai egyenruhát viselő férfit ábrázol, aki kezében egy felakasztott (?) figurát tart, mintha "megcsípte", elkapta volna.

A figura jellegzetes fejfedőt, kipát visel, de hogy még egyértelműbb legyen a célzás, hatalmas Dávid-csillagot is festettek a mellére, miközben zsebéből dollárbankók hullanak. A plakát felirata "harc"-ra szólít fel. A falragaszon hivatkozott internetes oldalak egyikén Szálasi Ferenctől közölt idézetből sejthető a "harc" mibenléte, ugyanis az idézet a politikai hatalmat gyakorló zsidóság "ellenszereként" a hungarista népmozgalmat nevezi meg.

A másik plakát - amely a Teréz körúton, a Mahir hirdetőoszlopain, a legális plakátokat felülragasztva bukkant fel - egy korabeli fotót közöl, melyen nyilasok masíroznak. Felirata pedig: "Eleged van már a demokráciából? Ismerd meg Szálasi eszméjét."

A fekete-fehér plakátok egy internetes gyűjtőoldal elérhetőségét reklámozzák, ahonnét több, hungarista, revizionista szellemiségű, illetve rasszista, antiszemita tartalmat kínáló honlap érhető el.

A nyilvánvaló antiszemita és uszító üzenet ellenére a lapunk által megkérdezett jogász szerint kérdéses a jelenség büntetőjogi megítélése. A rajzos plakát "H" betűs logója ugyan nagyon hasonlít a nyilaskeresztre, ami tiltott önkényuralmi jelkép, közzététele pedig bűncselekmény lenne, de a plakát készítői láthatóan figyeltek arra, hogy az ábrázolás ne legyen egyértelmű - mondta Magyar Gábor ügyvéd, aki szerint így vélhetően bűncselekmény nem történt.

Ugyanakkor, ha valaki feljelentést tenne, a rendőrségnek az eljárásban tisztáznia kell, hogy fennáll-e a bűncselekmény gyanúja - tette hozzá. Mint mondta, felvethető azonban a szabálysértés gyanúja, mivel a törvény szerint "aki olyan kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, elzárással vagy százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható". Magyar szerint azonban a közösség elleni izgatás, mint bűncselekmény nem merülhet fel, mert ahhoz "az erőszak bekövetkezése veszélyének közvetlennek és nyilvánvalónak kell lennie", viszont a plakátoknál ez nem érhető tetten.

Az ügyvéd kitért arra is, hogy a láthatóan vadplakátok kiragasztása miatt felvethető a hirdetményekkel kapcsolatos szabálysértés gyanúja. Lapunk megkereste az érintett önkormányzatokat is, azt tudakolva, tett-e valaki bejelentést a plakátokról, illetve tesz-e lépéseket azok eltávolítására a helyhatóság. Újbuda önkormányzatának sajtófőnöke tőlünk értesült az Őrmezőn kihelyezett plakátokról, de azonnali intézkedést ígért. Milassin Levente elmondta: bár állampolgári bejelentés nem érkezett ez ügyben a hivatalhoz, a fotók alapján beazonosítják a helyszínt, a közterület-felügyelők pedig eltávolítják a falragaszokat. A VI. kerületi önkormányzatnál későbbre ígértek lapunknak az ügyben tájékoztatást, azt azonban megtudtuk, hogy bejelentés ott sem érkezett a hivatalhoz.

A vadplakátok felbukkanása azért is aktuális, mert éppen a napokban került nyilvánosságra az a felmérés, mely szerint a magyarok kétharmadának van valami baja a zsidókkal. Az amerikai Rágalmazásellenes Liga tíz európai országot vizsgáló kutatásából az derült ki, az antiszemitizmus általános foka Magyarországon a legmagasabb, és itt gondolják a legtöbben azt is, hogy a zsidók túl nagy hatalommal rendelkeznek az üzleti életben. A szervezet vezetője, Abraham H. Foxman szerint Magyarországon, Spanyolországban és Lengyelországban az antiszemita magatartást mérő számok szó szerint túllépnek a grafikonon és komoly választ követelnek a politikai, civil és vallási vezetőktől.

Tudnak az erősödő szélsőségességről
Magyarországon is megjelent a kapitalizmus-, Európa- és Izrael-ellenesség, a gazdasági válság nyomán idehaza is megerősödtek bizonyos szélsőséges csoportok - mondta a hvg.hu-nak Fónagy János. A Fidesz képviselője azután nyilatkozott, hogy megbeszéléseket folytatott az EBESZ képviselőjével. Andrew Baker éppen tegnap tájékozódott a magyarországi antiszemitizmusról Budapesten, és Fónagyon kívül Martonyi János külügyminiszterrel, Kovács László (MSZP) és Schiffer András (LMP) képviselőkkel is tárgyalt.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek