A Bocföldei Roma Nemzetiségi Önkormányzat a tagok javaslatai alapjántöbb mint tíz éve szervezi évente többször az utazásokat, melyek a közösség összekovácsolása mellett ismeretterjesztő, élményszerző funkciót töltenek be. Kovács Kálmán elnök vezetésével a Dohány utcai zsinagógában jártak múlt hétvégén – írja a Zaol.hu.
A Dohány utcai zsinagógában tett látogatás a zalaegerszegi zsidó hitközség elnöke, Virágh Judit közreműködésével valósulhatott meg, hiszen a két zalai szervezet már korábban megkötötte együttműködési megállapodását, melynek alapja többek között a XX. században elszenvedett tragikus megkülönböztetés. A holokauszt egyaránt sújtotta a magyarországi cigányokat, a jelen kapcsolat azonban az egymás közösségi életét gazdagító barátságra épít. Ennek jegyében a Dohány utcai zsinagógát a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) együttes támogatása révén a bocföldei csoport ingyen látogathatta meg.
A zalaiak szakavatott tárlatvezetést is kaptak július 18-án, pénteken: megismerhették a zsinagóga 1859-ben befejezett építésének történetét, az 1944-ben itt felállított zsidó gettóban történt borzalmak tényeit, bemehettek az első világháborúban elesett magyar zsidó katonák tiszteletére emelt hősök zsinagógájába, sétálhattak az udvari emlékkertben, ahol Szilárd Klára festő, szobrászművész ólomüveg kompozíciója a holokausztban meghalt közel hatszázezer magyar állampolgárnak állít emléket.
A gettó történetét bemutató tárlatot és a Zsidó Múzeum kollekcióját Rosenfeld Dániel Imrével, a zalaegerszegi zsidó hitközség kántorának kalauzolásával tekintette meg a bocföldei cigány önkormányzat csoportja, majd a zsinagóga előtt – a budapesti járókelők tapsával kísért – rögtönzött dalos körtánccal fejezték ki békés együvé tartozásukat.
A Zaol.hu cikkét teljes terjedelmében ITT olvashatják.
