Az ország egyik legnagyobb fesztiválján különböző civil szervezetekkel is találkozhatunk, ez a Civil Sziget, ahol idén 40 civil szervezet képviseltette magát. Köztük volt a JMPoint Alapítvány is, akik immár 18. éve vesznek részt a Hajógyári-szigeten megrendezésre kerülő programsorozaton, idén egyedüli zsidó szervezetként képviselve a zsidóságot.
A Jewish Meeting Point sátrában a korábbi években is lehetőséget kaptak más szervezetek is, hogy megjelenjenek, így például az IKI/Merkaz, Mazsihisz, Élet Menete, Lativ Kolel, Art Kibuc-New York, és még sorolhatnánk. Idén a Mazsihisz is becsatlakozott a programba, egyik nap az Ifjúsági Osztály, a Club Sababa önkénteseivel találkozhattak az érdeklődők. A lelkes kis csapat arról számolt be, hogy remekül érezték magukat, nagyon sok fiatal jött oda beszélgetni a JMPoint sátrához, ami igazi találkozási ponttá vált a fesztiválozók körében.
– Leginkább külföldiekkel beszélgettünk, de jövőre mindenképp az lesz a cél, hogy szélesebb réteget érjünk el a magyar fiatalok körében is – mondta az Ifjúsági Osztály egyik tagja, aki szerint ezek a fesztiválok remek lehetőséget biztosítanak arra, hogy a Mazsihisz megmutassa magát a fiatalabb generációnak is, ők pedig megismerjék a szervezetet és bekapcsolódhassanak az izgalmas, tanulást és szórakozást kínáló programjaikba.
A Club Sababa ezúttal sem érkezett üres kézzel: vászontáskát, tollakat és szórólapot osztogattak az érdeklődőknek, emellett bekapcsolódtak a JMPoint által szervezett játékokba és foglalkozásokba is. A Jewish Meeting Point mögött már hosszú évek tapasztalata állt, így rutinosan és új programokkal készültek az idei Sziget Fesztiválra is. Egyik legnagyobb kihívásnak a szervezet azt tartja, hogy habár az elmúlt 18 évben sikeresen jelen vannak a fesztiválon, mégis minden évben össze kell gyűjteniük a forrásokat a megvalósításhoz. Idén köszönetüket szeretnék kifejezni a Mazsök támogatásáért, valamint más magán adományokért is.
Kürti Adrienn, a JMPoint Alapítvány project menedzsere úgy véli, hogy az önkéntesek jelentik a sátor szívét és lelkét, hiszen ők azok, akik sokrétű tudásuk mellet saját történetükkel, életükkel, megjelenésükkel vállalják fel tudatosan a zsidóságukat. A JMPoint Alapítványnak van saját önkéntes bázisa, köztük olyanok, akik immár 18 éve ott vannak velük a Szigeten, de emellett más szervezetek értékes önkénteseit is szívesen fogadják, akiknek ezáltal lehetőségük nyílik saját szervezetük tudásával gazdagítani a sátor programját.
Idén ezekkel várták az érdeklődőket a sátorban: Sárga
szalag emlékhely – az október 7-ei áldozatok emlékére és a fogvatartottakra gondolva bárki írhatott üzenetet a roll-upra, ami később Tel Avivba fog kikerülni.
A Budapesti Ortodox Hitközségről készült fotókiállítás;
Kabbalisztikus kérdés-válasz beszélgetősarok, Kabbalisztikus vörös fonál kötés,
Héber henna, többféle magyar és angol nyelvű kvíz. A legnépszerűbb program pedig a hagyományos szombatfogadás volt, ahol ebben az évben körülbelül 150 főt vendégeltek meg a szervezők.
A sátor küldetése és célja, hogy a látogatók a zsidósággal és Izraellel kapcsolatosan pozitív érzéssel és élményekkel gazdagodjanak és ezt vigyék magukkal.
Zucker-Kertész Lilla beszámolója
Fotók: Nagy Ákos / Kinneret Photo