Fehérváry Mercédesz: zsidó esküvő (első rész)

2021. Augusztus 05. / 16:15


Fehérváry Mercédesz: zsidó esküvő (első rész)

Minden lány életében eljön a pont, amikor belecsöppen a saját tündérmeséjébe, megérkezik a herceg fehér lovon és az élete fenekestül felfordul. Kezdődnek a készületek, a család kicsattanóan boldog. A mindennapok ebben az időben nem is szólnak másról csak, hogy fehér legyen a szalvéta, vagy rózsaszín, és hogy hányan szeretik jobban a töltöttkáposztát a marhapörköltnél. Az alapok mindenhol ugyanazok: zene, virágok, dekoráció, kinek mi a szíve vágya.

Az én történetem sem alakult másképp: tündérmese egy nagy csipet jiddiskájttal fűszerezve. De mit is jelent ez a bizonyos „jiddiskájt”?

Engedjétek meg, hogy elmeséljem nektek a zsidó esküvők szervezésének csínját-bínját a saját tapasztalataimon keresztül szemlélve.

Kezdjük az előkészületekkel:

A legelső lépés az, hogy választunk egy rabbit. Ő fog nekünk mindenben segíteni, amennyiben nem vagyunk teljesen tisztában a vallási előírásokkal kapcsolatban. Érdemes minél hamarabb döntést hozni ebben a kérdésben, hiszen ahány rabbi, annyi szertartás. A receptúra minden esetben ugyanaz, de a legfontosabb, hogy meglegyen a harmónia.

Ha van rabbink, akkor jöhet a helyszín kiválasztása. Gyönyörűek a zsinagógáink, de a szabadban, a csillagok, vagy a nap kíséretével mégiscsak micve esküvőt tartani, így érdemes a kültéri helyszínek között is nézelődni.

A következő lépés a szertartás legfontosabb kellékeinek beszerzése: a fátyol, mellyel Ősanyánkra, Rebekára emlékezünk a hajadonság szimbólumaként, a hüpe, másnéven esküvői baldachin: ez alatt zajlik az esküvő, amely az ifjú pár otthonát szimbolizálja. A drágakő nélküli aranygyűrű, melyet a vőlegény ad a menyasszonynak, a tökéletes körforgás, az összetartozás és az egyenlőség szimbólumaként. A ketuba, a házassági szerződés, amely a feleség jogait védi, a bor, amely felett 7 áldást mondanak a párra, és az üvegpohár, amellyel Jeruzsálemi Szentélyünk lerombolására emlékezünk. Sok kis apróság, melyekből a mese végén meglesz a kerek egész. Itt máris visszatérhetünk a Jiddiskájt fogalmának megértéséhez. 

A zsidó esküvő egy csodálatos egyvelege a múlt a jelen és a jövő találkozásának, melyet rabbink esküvői beszédje fog velünk megértetni igazán. Minden szimbólum egy áldás a jövőre, és egy visszatekintés a múltra, melyet a jelenben, a hüpe alatt, a jövőbeni Sálom Báisz – békés otthon – ölelésében élhetünk át.

(Folytatjuk

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Önkéntesek jelentkezését várja Élet Menete
Zsidó világ
Hercz  rabbi: Purim korszakváltó időben
2024. Március 21. / 13:35

Hercz rabbi: Purim korszakváltó időben