Márai Kassája

2009. Február 21. / 19:12


Márai Kassája

Forrás: Duna Televízió


20 éve hunyt el a huszadik század egyik legnagyobb magyar írója, Márai Sándor. Műveit több tucat nyelvre fordították le. A Duna Televízió ebből az alkalomból a hétvégén több műsorában is megemlékezik a kassai születésű íróról. Kelet-Szlovákia központjában idén ünnepli fennállásának 40. évfordulóját a Kassai Thália Színház.



Márai Kassája, a híres korzó, a Malom utca a régi malomárokkal, ahol ma már autók robognak. Az egykori Európa szállóból bank lett, az író szülőháza helyén pedig áruház áll. A felújított belváros, a Fő utca viszont gyönyörű. Márai Sándor egyik írása szerint egy emberöltővel ezelőtt Kassának 70 000 lakosa volt, 90 százaléka magyar ajkú. Mai hivatalos adatok szerint a várost 240 ezren lakják, 90 százalékuk szlovák.

A 40 általános iskolából egy magyar van, amelyet összevontak a gimnáziummal. A másik nagy múltú magyar tanintézmény az ipari szakközépiskola, ahol épp 40 éve indult újra a kassai magyar színjátszás. A Thália Színház azóta is ott működik. A gazdasági válság a fenntartó Kassa megyét is sújtja. Idén 6 millió eurós kieséssel számolnak, amely átlagban 10 százalékos elvonást jelentene a kultúrintézményeknél.

A Thália berkein belül immár 15 éve külön épületben működik a Márai Stúdió, amely évente számos kulturális rendezvénynek ad otthont.

„A ’90-es évek elején, amikor az egész világ és főleg a Kárpát-medence meg akarta ismerni Márait, rengeteg kezdeményezés volt, elsősorban a magyar szervezetek és intézmények részéről. Van emléktáblánk, Márai szobrunk, van egy emlékszoba a nemzetiségek házában, amelyik nagyon szerény, de ez mind az itt élő magyar közösség kezdeményezésére jött létre” – mondja Reitter Krisztina, a Csemadok Kassai Szervezetének alelnöke.

A Márai-szoba gondviselője így emlékszik az író családjára.

"Amennyire én tudom és a szüleim elbeszéléséből emlékszem, magas intelligenciájú emberek voltak. Semmiféle ellentétek nem lehettek. Márai feleségén, Matzner Lolán látszott, hogy egy nagyon jómódú zsidó családból származott” – meséli Sokol Júlia, a Márai-emlékszoba gondnoka.

Márai Sándor 1900. április 11-én született Kassán Grosschmid - egykori szász - család leszármazottjaként. Neves újságíró lett. Regényei kapcsán az egész világ megismerte. Kassa 2013-ban lesz Európa Kulturális Fővárosa. A cím elnyerésénél sokat nyomott a latba, hogy a program nagy része Márai Sándor munkásságára épül. Ma már egyre több szlovák is érdeklődik a művei iránt.

2004 óta egy kis elmélkedésre bárki leülhet Máraival szembe a Mészáros utcában, ahol a nyomok alapján nem csak a rajongók teszik tiszteletüket.

A téma kapcsán vendégünk volt Kolár Péter, a kassai Thália Színház igazgatója, akivel a színházi évadról, illetve az anyagi nehézségekről beszélgettünk. Tudjon meg többet, nézze meg a beszélgetést kapcsolódó videónkban!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Ünnepek
Figyelem: már kapható a pészahi macesz!
2024. Április 05. / 14:22

Figyelem: már kapható a pészahi macesz!

Zsidó világ
Tanszéder a Rumbi Tanházzal
2024. Április 21. / 20:24

Tanszéder a Rumbi Tanházzal