A világ legnagyobb, több mint kétmillió négyzetkilométeres szigetének számító Grönland lakossága mindössze 57 ezer fő. A sziget nyolcvan százalékát jég borítja, és nagy része a sarkkörön belül fekszik. A grönlandi lakosok közel kilencven százaléka az őslakos inuit népcsoport tagja. Tizenkét százalék a nem inuit, elsősorban Dániából származó lakos, akik a középkortól települtek a térségbe. Grönland sokáig dán fennhatóság alatt állt, 1953-ban vált hivatalosan Dánia részévé.
Bár Grönlandon soha nem volt állandó zsidó közösség, számos zsidó nevezte a szigetet az otthonának. Íme néhány érdekes, zsidó lakosokról szóló történet.
1. Zsidó bálnavadászok az 1500-as években
Dr. Vilhjalmur Orn Vilhalmsson dán történész úgy véli, hogy az első zsidók, akik betették lábukat Grönlandra, valószínűleg bálnavadászok lehettek, akik a Grönlandot körülölelő sarkvidéki vizeken dolgoztak az 1500-as és 1600-as években. Megjegyzi, hogy Hollandiában akkoriban zsidók dolgoztak a bálnavadászatban, és hogy ezek a holland bálnavadászok Grönlandot és térségét hajózták körbe. Lehetséges, hogy néhány holland zsidó minjánt alakított vagy megtartott valamilyen zsidó ünnepet a világ fagyos peremének tűnő helyen egy régmúltbeli bálnavadász expedíció során.
2. Lábujjak elvesztése Grönlandon
Dr. Fritz Loewe egy zseniális zsidó meteorológus volt, aki 1895-ben született Berlinben, és a kontinensvándorlás-elmélet egyik vezető szakértőjévé vált. 1929-ben két másik tudóssal együtt Grönlandra utazott; egy távoli tábort hoztak létre Grönland belső területén, hogy tanulmányozzák a térség zord időjárását és vastag jégtakaróját.
Nem volt könnyű dolguk. Egyik útjuk során, amikor ellátmányt akartak vinni a táborba, az általuk felvett helyi alkalmazottak felmondtak. Dr. Loewe és két kollégája maguk cipelték az összes ellátmányt e kies, embertelen terepen, ahol a hőmérséklet elérte a -54 Celsius-fokot. Mire a táborba ért, Dr. Loewe lábujjai megfagytak. Amikor elüszkösödtek, egy kollégája kénytelen volt amputálni őket, és csak a táborban lévő kezdetleges eszközöket használhatta: egy ollót és egy bicskát.
Miután az expedíció vezető tudósa a kutatóút során elhunyt, Dr. Loewe vette át a csapat vezetését. Ő vezette biztonságba a megmaradt tudósokat, miután a mérések befejeződtek. Dr. Loewe néhány évvel később, 1932-ben feleségével és egy német filmes stábbal együtt, akik filmet forgatak hőstetteiről, visszatért Grönlandra. Az S.O.S. Eisberg című filmet 1933-ban mutatták be.
Ahelyett, hogy Dr. Loewe-nek hírnevet és elismerést hozott volna, a film - amelyben a náci propagandista Leni Riefenstahl játszotta a főszerepet - egybeesett Hitler német kancellárrá választásával. Dr. Loewe elvesztette állását és rövid időre letartóztatták. Feleségével és lányaival együtt elmenekült Németországból. Egy ideig az angliai Cambridge-ben tanított, majd Ausztráliába költözött, ahol ma úgy emlékeznek rá, mint a Melbourne-i Egyetem meteorológiai tanszékének szeretett alapítójára és az ausztrál tudományos kutatás egyik atyjára.
3. Kóserság Grönlandon
Az 1950-es években Grönlandon egy vallásos zsidó ápolónő élt. Rita Scheftelowitz szülei Dániába kötöztek, így ő itt nőtt fel. A holokauszt alatt a haláltól való megmenekülést tanárának, Gerda Valentinernek köszönhette, aki életét kockáztatva mentette a zsidó gyermekeket, és a háború után „Igaz Ember” címet kapott. Felnőttként Rita betartotta a kóser előírásokat, és szenvedélyes cionista volt. Kalandra vágyva 1955-ben jelentkezett, hogy Grönland nyugati részén dolgozzon. Ez volt az az év, amit sosem felejtett el.
Amikor Rita hajója, amelyen orvosok és más dán tisztviselők utaztak, kikötött Aasiat kisvárosában, gyakorlatilag az egész lakosság összegyűlt a kikötőben, hogy üdvözölje őket. Rita hamar rájött, hogy orvosi segítségére létfontosságú szükség van: a helyi inuitok szinte semmilyen immunitással nem rendelkeztek olyan betegségekkel szemben, mint a tuberkulózis vagy a kanyaró, és sokan megbetegedtek. Rita legtöbb utazását Grönland nyugati partjainak kis falvaiba csónakkal tette meg. Amikor télen befagyott a tenger, kutyaszánnal utazott a szárazföld belső területeire.
Rita úgy találta, hogy a kóserság megtartása nem is olyan nehéz Grönlandon; olyan étrendet folytatott, amely főként a Grönland előtti vizekben fogott kóser halakból állt. A tél folyamán kétszer szállítottak neki ellátmányt, amit egy Nyugat-Grönlandon átrepülő repülőgépről dobtak le. Az egyik ilyen értékes csomag Dániában élő édesanyjától kapott ajándékot tartalmazott: peszáhra való maceszt.
4. A világ legészakibb minjánja
A Pituffik légibázis (korábban Thule légibázis), egy amerikai bázis Grönland északnyugati partjainál, jóval az északi sarkkörön belül, ad otthont a világ legészakibb zsidó gyülekezetének. Az Egyesült Államok és a dán hadsereg 1941-ben létesített bázist Thule-ban, amelyet az időjárási viszonyok tanulmányozására és rádióüzenetek közvetítésére használtak. Egy évtizeddel később az Egyesült Államok megkezdte a Thule légibázis kiépítését, és több mint tízezer katonát számláló jelentős katonai bázissá alakította.
A Thule légibázisra özönlő katonák közül néhányan zsidók voltak, és 1954-ben Thule végre saját rendszeres zsidó szervezetet kapott. William J. Gordon másodosztályú légierős a New York-i Yeshiva Egyetemen végzett. A rögtönzött zsinagógába több mint két tucat katona járt rendszeresen.
1955-ben egy energikus fiatal New Orleans-i zsidó ügyvéd, Maurice Burk hadnagy peszáhi szédert szervezett a Thule légibázison. Elintézte, hogy a bázisra maceszt, kóser ételt és bort, valamint Haggadát szállítsanak. Több mint 50 katona vett részt az ünnepen, köztük más grönlandi bázisok katonái is. Ros Hásáná alkalmából a katonák élvezték a bázison tartózkodó rabbi által vezetett istentiszteletet, és ettek a Thule-ra az ünnep alkalmából küldött konzerv gefilte halat.
5. Az izraeli haditengerészet első hajója Grönlandról érkezett
A második világháború alatt a Northland volt Amerika egyik leghíresebb hajója. A Virginia államban épült hajó jól fel volt szerelve a sarkvidéki körülményekhez. A második világháború kitörésekor a Northlandet Grönlandra küldték, ahol az USA a sziget környékén járőrözött, miután Dánia megadta magát a náci inváziónak.
A Northland lenyűgöző győzelmek sorát aratta. 1940-ben, amikor az Egyesült Államok még látszólag semleges volt, a hajó segített megakadályozni egy norvég meterológiai bázis utánpótlásának eljuttatását Kelet-Grönlandon. Ennek óriási hatása volt, mivel veszélyeztette az Észak-Európára vonatkozó náci időjárás-előrejelzéseket, és hozzájárult ahhoz, hogy Németország lemondjon a Nagy-Britannia elleni tervezett tengeri invázióról. 1941-ben a Northland tengerészei elfogtak egy német kémekkel teli csónakot, akik egy norvég kereskedelmi hajón utaztak. Miután az Egyesült Államok belépett a háborúba, a Northland további akciókban vett részt, többek között több náci hajót is elfogtak, amelyek kémeket szállítottak Grönlandra.
1946-ban a Northlandet kivonták a forgalomból, és eladták egy amerikai vállalatnak, amely támogatta a Haganát, a titkos zsidó harci erőt, amelyből hamarosan az Izraeli Védelmi Erők (IDF) lett. 1947-ben a hajót Matzpenre - héberül „Iránytű” - nevezték át, és holokauszt-túlélőket szállított a brit fennhatóság alatt álló Palesztinába, dacolva a zsidók területre költözésére vonatkozó brit tilalommal. Az amerikai parti őrség megjegyzi:
„Ez volt az egyetlen ismert hajó, amely náci hadifoglyokat szállított börtönbe, később pedig zsidó menekülteket Palesztinába”.
Amikor Izrael 1948-ban állammá vált, a Matzpen lett Izrael új haditengerészetének első hajója. Átnevezték Medinát HáJehudimra: „A zsidó állam”.
Képek és cikk forrása: aish.com
A fenti cikk alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla