Szolnok: „Ez az emlékezés váljon az összefogás jelképévé az országban"

2024. Augusztus 07. / 15:56


Szolnok: „Ez az emlékezés váljon az összefogás jelképévé az országban"

Bárcsak minden hazai településen olyan megbecsüléssel és szeretettel emlékeznének hajdani zsidó polgáraikra és az ő megmaradt emlékeikre, ahogyan azt Szolnok városa tette tegnap abból az alkalomból, hogy 125 éves lett a helyi zsinagóga. Méltó és felemelő jubileumi ünnepségen jártunk.

– Ebben a gyönyörű, immár 125 éves zsinagógában nagy öröm felidézni, hogy ez a város mennyi mindent köszönhet zsidó polgárainak, és mennyi minden kötődik ma is az egykori helyi zsidósághoz – mondta Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere tegnap a helyi zsinagógában, ahol abból az alkalomból rendeztek ünnepséget, hogy 125 éves lett a Baumhorn Lipót által tervezett templom. 

kupola.jpg

A kívül-belül fehérre meszelt, ma már galériaként működő zsinagóga igen impozáns épület, s habár meglehetősen nagy belső tere van, a tegnapi ünnepség résztvevői számára majdhogynem kicsinek bizonyult. Ami nem baj, sőt, örüljünk neki, hogy olyan sokan fontosnak tartották a részvételt, hogy nem kis kevesen voltak olyanok, akiknek sajnos állniuk kellett. Ennek ellenére biztosak lehetünk benne, hogy nem bánták meg, a jubileumi műsor ugyanis kivételesen méltó és felemelő volt, köszönhetően annak, hogy a szervezők igen jó művészi ízléssel állították össze a programot. 

A rendezvényen Szalay Ferenc leköszönő polgármesteren kívül részt vett Györfi Mihály megválasztott polgármester (aki október elsején veszi át hivatalát); dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz Közép-Magyarországi Területi Csoportjának elnöke; dr. Horváth László, a helyi Damjanich János Múzeum igazgatója is.

Először a helyi Bartók Béla Kamarakórus (címlapképünkön) lépett színpadra, amely az ország egyetlen hivatásos női kamarakórusa. A szakrális falak között gyönyörűszépen szólt a Szól a kakas már, és az Erdő mellett estvéledtem – s e két mű hibátlan választásnak bizonyult mind a hely, mind az alkalom szempontjából. A Szól a kakas már azért, mert a magyar zsidó folklór egyik legismertebb dala – míg az Erdő mellett estvéledtem című dal szomorú, szívbemarkoló dallamai azokra az üldözöttekre emlékeztettek minket, akiket nyolcvan évvel ezelőtt e falak között zsúfoltak össze azzal a céllal, hogy a halálba küldjék őket. A kamarakóruson kívül hallhattuk a Szolnoki Szimfonikus Zenekart és a Docpiano Band együttest is, amelytől ajánljuk figyelmükbe a Hakol beseder (magyarul: Minden rendben) című összeállítást.

zs.jpg

Szalay Ferenc polgármester olyannyira fontosnak érezte a 125. évforduló alkalmából tartott ünnepséget, hogy a saját Facebook-oldalán is összefoglalta a zsinagógában elmondott beszédét. Ebben arról beszélt: „amikor Szolnok történetének legsikeresebb évtizedeiről beszélünk, akkor szólnunk kell azokról is, hogy a különböző keresztény felekezetek mellett szépszámú zsidó lakosa is volt a Tisza-parti településnek. S míg évszázadokig zsidó ember nem is éjszakázhatott a városban, az 1800-as évek közepétől már betelepülhettek, s így létrejöhetett a szolnoki zsidó hitközség. Pezsgő élet folyt a közösségben, és pár évtizedre rá Baumhorn Lipót tervei alapján megépült gyönyörű templomuk, a mai Szolnoki Galéria, amelyet 1899-ban adtak át". 

sza_.jpgSzolnok polgármestere. Forrás: Szalay Ferenc/Facebook

Szalay Ferenc megemelékezett dr. Heves Kornél főrabbiról, aki 48 évig volt a helyi zsidó közösség vezetője, s aki fontosnak tartotta a különböző felekezetek békés egymás mellett élését. „Ez Szolnokon megvalósult, és így igen prosperáló évtizedek köszöntöttek a városra, ahol vallástól függetlenül mindenki a megyeszékhely gyarapodásáért dolgozott" – tette hozzá. 

Bejegyzésében a magyar zsidóságot ért tragédiára is kitért, mint mondta: „a II. világháború óriási csapást mért a zsidóságra Szolnokon is. A legutolsó istentisztelet hangjai már rég elcsitultak, napjainkban a mártírok emléke hatja át a város legszebb épületét".

Köszöntötte a résztvevőket dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke, aki így fogalmazott: „most nem a Mazsihisz elnökeként állok itt, hanem mint édesapa, nagypapa, zsidó és magyar és legfőképpen ember. És így szeretném ebben a 125 esztendős, csodálatos zsinagógába kimondani, hogy minden magyarországi zsinagóga szimbolikus pont az életemben. Mert ha belépek, belépünk ide, e megszentelt falak közé, akkor mi magunk erősítjük meg azokat a szimbólumokat, amikből mi magunk tudunk erőt meríteni, s ezek a héber betűk, a kőtáblák csodás formája, az örök mécs, az örök tűz jelképe. És nem csak zsidóknak, mindenkinek – közös történelmünk. Velünk él a 125 esztendős közös múlt. 1899 óta sok minden látott ez az épület, a városban lakó minden polgár közös sikere mellett a közös könnyeket is".

gr_szolnok.jpgDr. Grósz Andor

A Mazsihisz elnöke az épület kapcsán azt mondta, hogy ezt a zsinagógát „büszke zsidók építették, kik szerették a várost, kik itt akartak élni és halni. Rájuk emlékezünk ma közösen, ezért köszönet jár mindazoknak, akik lelkesedéssel, elkötelezetten támogatják ezt a megemlékezést, mert azt szeretnénk, ha ez az emlékezés az összefogás jelképpé válna az ország minden településén. S ez messze több, mint a tisztesség megadása a szolnoki zsidó múltnak". 

gr2.jpgA Mazsihisz elnöke. Forrás: Szalay Ferenc/Facebook

Dr. Grósz Andor beszédének legszebb mozzanata ez volt:

 „Isten legszebb és legújabb házát szentelték fel ebben a csodás városban – itt is kitárta kapuit Isten csodás háza, és itt is megnyíltak az ég kapui, az imádkozó emberek alázatos könyörgései előtt. A holokauszt füstje elfojtotta a gyermekek angyalhangú imáit, az aggastyánok bölcs tanításait". 

Hozzátette: „fájdalommal tölt el, amit nyolcvan éve a zsidó közösség és Magyarország elvesztett, ám ám örömmel tölt el, hogy annyi évtizednyi némaság után ma itt ismét héber szavak hangzottak el".

454378863_1029418645217784_8335175741942063086_n.jpgBerman Dávid, a szolnoki hitközség elnöke. Forrás: Szalay Ferenc/Facebook

Az ünnepségen szólt az egybegyűltekhez dr. Róna Tamás főrabbi, s beszédének fontos eleme volt, hogy a születésnapja alkalmából köszöntötte Berman Dávidot, a Szolnoki Zsidó Hitközség elnökét, aki évtizedek óta fáradhatatlanul dolgozik a sajnos kis létszámú helyi közösségért. 

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
Jonathan Sacks rabbi az oktatásról
2024. Június 28. / 12:15

Jonathan Sacks rabbi az oktatásról

Hírek, lapszemle
Sófár: „Népünk nem nép, csak Tórája által”