Keresztény bűnbánók a Rumbach-ban: „Izrael ma is kiválasztott”

2024. Augusztus 22. / 14:34


Keresztény bűnbánók a Rumbach-ban: „Izrael ma is kiválasztott”

Magyarországon kívül Csehországból, Írországból, Lengyelországból, Németországból, Svájcból, Szlovákiából és Ukrajnából érkeztek a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógába azok a keresztény hívők, akik az 1941-ben Kamenyec-Podolszkijban meggyilkolt hittestvéreink útját járják be.

– Megtisztulást és gyógyulást remélünk népeink és nemzeteink számára Mennyei Atyánktól. Ezért indultuk útnak a megbékélés és gyógyulás reményében azon az útvonalon, ahol 1941-ben a mai Magyarország, Szlovákia, Románia és Lengyelország területéről idegeneknek tekintett zsidó embereket erőszakkal vittek el otthonaikból, gyűjöttek össze és deportáltak. Egyik internálótáboruk ez a zsinagóga volt 1941 nyarán. Sahytól a budapesti Rumbach-zsinagógán át Ungvárig, onnan Kolomeáig, majd Kamenyec-Podolszkijba követjük útjukat – mondta Pavol Strezo a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában, ahol tegnap gyűltek össze a vészkorszak rettenetére minden évben emlékező zarándokok. 

20240821_152751.jpgElőtérben Simonyi Andrea, mögötte Pavol Strezo

A Rumbach-ban tegnap voltak katolikusok, protestáns pünkösdi és karizmatikus szabadegyházak tagjai is, akik Magyarországon kívül Csehországból, Írországból, Lengyelországból, Németországból, Svájcból, Szlovákiából és Ukrajnából érkeztek. Habár ők maguk természetesen nem bűnösök abban a gaztettben, ami a Kamenyec-Podolszkijban ártatlanul meggyilkolt hittestvéreinkkel történt, ezek az emberek mélyen hisznek abban: ha ők maguk bűnbánatot gyakorolnak, akkor ez hatással lesz a világra.

A keresztényeket a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) képviseletében dr. Singer Dávid elnöki kabinetvezető köszöntötte, aki felidézte: a Külügyminisztérium dolgozója volt, amikor a magyar Országgyűlésben az egyik parlamenti képviselő vállalhatatlan és gyalázatos módon a zsidók „listázásának" szükségességéről beszélt. 

20240821_151537.jpgDr. Singer Dávid

Mint Singer kifejtette: egy kollégája, egy hívő keresztény ember volt az, aki az elhangzottakon mélységesen felháborodva azt kérte, hogy a tárca vezetése ne hagyja szó nélkül a gyalázatot, különben az elfogadhatatlan szavakat bűnös tettek követhetik.  A kabinetvezető úgy fogalmazott: míg ilyen emberek élnek köztünk, addig van remény. 

A Sahytól (Ipolyság) Kamenyec-Podolszkijig tartó út szervezője a már említett szlovák Pavol Strezo mellett a német Hans Scholz volt, aki a zsinagógában egyebek mellett elmondta: „a szavakon túli emlékezés gesztusával élve mondjuk ki a megkövetés szavait és megvalljuk, hogy minden keresztény felekezet és egyház eredete Izrael, ezért örökre összetartozunk". 

20240821_153311.jpgHans Scholz

Magyar részről Simonyi Andrea az, aki soha nem múló érdemeket szerzett a keresztény-zsidó kapcsolatok elmélyítésében. Ő volt az, aki tegnap kimondta: „bűnbánatunkat az teszi teljessé, ha megvalljuk, hogy Izrael ma is kiválasztott”. 

Az eseményen részt vett Kirschner Péter, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület elnöke, aki a megemlékezés kapcsán honlapunknak elmondta:

 „2013-ban nagy zarándokutat tettünk Ukrajnában  Beregszásztól Odesszáig, ekkor kerestük fel Körösmezőt, ahol kopott, törött emléktábla utal a deportálásokra. Majd visszafelé Kamenyec-Podolszkijban  megnéztük a tömegsírok helyét és az Iványi Gáborék által emelt emlékoszlopot, emléktáblát. Ezt követően Deák Andrea ötletére a Páva utcai központtal, Szita Szabolccsal együtt felhívást tettünk közzé emlékmű létrehozására. A kezdeményezésünk eredményeként a deportáltak közös, magyar-ukrán emlékművét 2015-ben felavatták”.


mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek