Életének 89. évében, hétfő reggel elhunyt Paskai László bíboros, nyugalmazott esztergom-budapesti érsek. Paskai László 1927-ben született Szegeden, szülei kikeresztelkedett zsidók voltak. A gyermek Paskai Lászlót a háború idején a keszthelyi karmeliták bujtatták.
Paskai László bíboros halálával a felekezetközi együttműködés egyik oszlopa dőlt ki, az ökumené szegényebb lett egy, a párbeszédet fáradhatatlanul szorgalmazó lelkipásztorral – fogalmazott Dr. Frölich Róbert országos főrabbi és Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége elnöke a levélben, amelyet Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsekének juttattak el. Az alábbiakban a levél tartalmát közöljük.
Tisztelt Bíboros-Érsek úr!
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége mély megrendüléssel értesült Paskai László nyugalmazott bíboros-érsek úr elhunytáról.
A hazai vallásos élet olyan személyiséget veszített el, aki elkötelezett volt a zsidó-keresztény, s a keresztény-keresztyén párbeszéd, az egyházak közeledésének ügye mellett. A tudós főpap távozásával a felekezetközi együttműködés egyik oszlopa dőlt ki, az ökumené szegényebb lett egy, a párbeszédet fáradhatatlanul szorgalmazó lelkipásztorral.
Paskai László több, mint fél évszázados papi működése örök nyomot hagyott a magyarországi és a határon túli katolikus életben.
Tisztelt Bíboros úr!
Tudjuk, hogy Paskai László elhunytában Ön személyes segítőt is gyászol. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége osztozik fájdalmában.
Vigasztaló barátsággal:
Dr. Frölich Róbert, országos főrabbi
Heisler András, elnök
Paskai László 1945-ben a szegedi piaristáknál érettségizett, majd belépett a Kapisztrán Szent Jánosról elnevezett ferences rendtartományba, ahol 1949-ben tett fogadalmat. 1951. március 3-án szentelték pappá. 1952-ben a Hittudományi Akadémián summa cum laude minősítéssel doktori fokozatot kapott. 1955-ig a Szeged-Csanádi egyházmegye püspöki hivatalában püspöki szertartóként teljesített szolgálatot, majd 1962-ig a szegedi Hittudományi Főiskolán tanított. 1965-től a budapesti Központi Papnevelő Intézet spirituálisa volt, és tanított a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián. 1967-ben megbízást kapott a Hittudományi Akadémia I. számú bölcseleti tanszékének vezetésére, 1973-tól 1978-ig a budapesti Központi Szeminárium rektori teendőit is ellátta. 1978-ban lett címzetes püspök és veszprémi apostoli kormányzó, a következő évben veszprémi megyéspüspök. 1982. április 5-én II. János Pál pápa a kalocsai érsek koadjutorává nevezte ki. 1986. július 8-án a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökévé választották, e tisztséget 1990. szeptember 17-ig töltötte be. 1987. március 6-án esztergomi érsek és Magyarország prímása lett, 1988. június 28-án bíborosi rangot kapott. Az 1993. május 30-án II. János Pál pápa által kiadott Hungarorum Gens pápai rendelkezés az egyházmegyét Esztergom-Budapesti Főegyházmegyévé változtatta, így a címe esztergom-budapesti érsekre módosult. Ezt a tisztséget 2002. december 7-ig töltötte be, amikor II. János Pál pápa a 75. évet betöltött főpásztor lemondását elfogadva nyugállományba helyezte. Paskai László egyházfősége idején zajlott le a politikai rendszerváltozás, az egyház felszabadulása Magyarországon, valamint II. János Pál pápa 1991-es és 1996-os apostoli látogatása. Paskai László temetéséről a főegyházmegye később intézkedik. |
