Mai születésnapos: Sárközi Márta, a zsidóasszony, aki összeköti Ady Endrét a Szomszédokkal

2017. Március 21. / 16:12


Mai születésnapos: Sárközi Márta, a zsidóasszony, aki összeköti Ady Endrét a Szomszédokkal

A leghíresebb magyar zsidó család nagyasszonya, Molnár Ferenc drámaíró lánya, a Szomszédok rendezőjének Horváth Ádámnak az édesanyja és a gyakran antiszemita vádakkal ihletett népi írók kiadója, segítője és barátja volt. Irtózatosan nehéz és fájdalmas élete során mindig erős, elnyűhetetlen, derűs és kissé trágár tudott maradni a visszaemlékezések szerint.


Édesanyja Ady Endre legendás Margitája, Vészi Margit festő, hírlapíró volt, aki haditudósítónőként csinálta végig az első világháborút, mert volt kitől tanulnia: az édesapja Vészi József szintén újságíró, azonkívül költő, és – élete alkonyán – parlamenti képviselő volt, az övé az egyenjogúsított zsidóság legnagyobb és legelső karrierjeinek egyike.

Vészi Margitot vonzotta a kaland, ezért lett haditudósító és ezért is mehetett hozzá a nagy Molnár Ferenchez 1906-ban, hogy aztán 1910-ben elváljon tőle. Ebből a rövid házasságból született a mai születésnapos, Molnár Márta éppen 110 évvel ezelőtt, 1907 március 21-én. Ez a roppant előkelő nagypolgári környezetből származó, abban felnövő asszony először egy szociáldemokrata, zsidó történésszel, Népszava-újságíróval, Erich Kastner és Stefan Zweig fordítójával, Horváth Zoltánnal köti össze az életét – 1930-ban születik meg közös gyermekük, a Szomszédok rendezője. Horváth Zoltán jóval válásuk után börtönbe kerül Rákosi rendszerében, később megírja a századelő „második magyar reformnemzedékének” történetét.

Molnár Márta pedig húszas évei végén beleszeret egy a magyar parasztság sorsának jobbításáért mindenre kész, finom tollú, mélyen hívő katolikusként élő zsidó költőfiúba, Sárközi Györgybe: így lesz Sárközi Mártává. Férje a népiek nagy folyóirata, a Válasz főszerkesztője, irodalomszervező, a forradalmi jelentőségű falukutatás ösztönzője. Azon zsidó eredetű értelmiségiek közé tartozott (Thomas Mann József és testvérei című regényének fordítója), akik mélységes odaadásban váltak eggyé a magyarsággal, a népi tábor legfontosabb szervezője volt, Németh László és Szabó Lőrinc közeli barátja. Együtt volt munkaszolgálatos Szerb Antallal és Halász Gáborral és ugyanúgy végezte, mint a barátai: magyarként és katolikusként élt, de zsidóként kellett elpusztulnia.

Sárközi Márta lépett a férje helyére: szervezte és kiadta a Választ a magyar demokrácia rövid és baljóslatú éveiben, 1945 és 1948 között. Ebben a lapban jelennek meg Bibó István nagy tanulmányai, például a zsidókérdésről írt példásan bátor és tisztességes szöveg, amely jelzi, milyen lehetne Magyarország, ha elszámolhatna a múltjával és erre építhetné a jövőjét, ha nem tiporná mindezt el a berendezkedő sztálinizmus. De eltapossa, a Válasszal együtt. Sárközi Márta pedig elbúcsúzik a nagypolgári élettől, gyereket nevel, dolgozik és vigaszt nyújt a tönkretett íróknak, Pilinszkynek és másoknak. Megtörhetetlen, egyszemélyes intézménnyé válik, folytatássá, híddá a ködbe vesző túlpart felé, reményen túli reménnyé. Minden pátosz nélkül, viccesen és előkelően. Ő amúgy a Családom és egyéb állatfajták, Gerald Durrel fordítója is, tényleg volt humora. Még az is volt neki.

Ahogy a Sárközi György és Sárközi Márta lapjáról elnevezett Heti Válaszban megírta Osztovits Ágnes irodalmár: mindezeken felül még korának egyik legszeretetreméltóbb embere is volt rövid és pokolian kegyetlen élete során. Horváth Ádám mellett ő Horváth Eszter, Lukin Lászlóné édesanyja is, a családtörténet tehát mélyen beágyazódik általa a magyar zenetörténetbe, harmadik gyermeke pedig a szerencsére, Horváth Ádámhoz hasonlóan ma is élő Sárközi Mátyás. Sárközi György és Sárközi Márta élettörténete a magyarság iránti önzetlen és elementáris erejű zsidó szerelem története, a legmélyebb összetartozás messzire világító tanúsága.

Legyen áldás az emlékük.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Judaizmus
Miért kezdődik idén ilyen későn a Ros Hásána?
Zsidó világ
„Ne egyél semmi utálatosat!”
2024. Augusztus 29. / 09:38

„Ne egyél semmi utálatosat!”

Hírek, lapszemle
Magyar holokauszt-túlélőt alakít új filmjében Adrian Brody