Magyarországra jöhet az Európai Bizottság antiszemitizmus elleni munkacsoportja

2024. Január 28. / 13:28


Magyarországra jöhet az Európai Bizottság antiszemitizmus elleni munkacsoportja

A héten ülésezett Brüsszelben az Európai Bizottság (EB) antiszemitizmus elleni küzdelemmel és a zsidó élet támogatására kialakított uniós stratégiával foglalkozó munkacsoportja. A tanácskozáson részt vett dr. Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke, aki többek között arról tárgyalt Katarina von Schnurbeinnel, a stratégia koordinátorával, hogy a magyar EU-elnökség idején nálunk ülésezzen a testület.

Az Európai Bizottság (EB) antiszemitizmus elleni küzdelemmel és a zsidó élet támogatásával kapcsolatos uniós stratégia végrehajtásával foglalkozó munkacsoportja a héten ülésezett Brüsszelben. A tanácskozáson részt vett dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke is.

Az ülésen az uniós tagállamok az antiszemitizmus elleni stratégiáért felelős kormányzati-, valamint a tagállamok zsidóságát képviselő zsidó ernyőszervezetek képviselői vettek részt. Magyarország kormányát Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára képviselte.

A megbeszélés fókuszában egyfelől a Hamász terrortámadásának nyomán elementáris erővel felszínre törő antiszemitizmus állt, annak hatásai a zsidó közösségekre, továbbá az online térben tapasztalható antiszemitizmus és dezinformáció elleni küzdelem.

A másik téma a holokauszthoz kapcsolódó emlékhelyek megőrzésének fontossága volt a jövő generáció számára. A holokauszt még létező emlékhelyei 80 évesek, vagy annál is régebbiek. Megőrzésük rendkívüli fontosságú, egyre kevesebb az élő szemtanú. Egyetlen helyszín sincs, amely valamilyen mértékben ne lenne veszélyben. A történelemhamisítás, a holokauszt-tagadás és relativizálás elleni küzdelem szempontjából sürgetően fontos, hogy ezek az emlékhelyek megmaradjanak és hitelesen mutassák be a Soá szörnyűségeit. 

Az IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance – Nemzetközi Holokauszt Emlékezet Szövetség) bemutatta az Emlékhely Megőrzési Kartáját (IHRA Charter for Safeguarding Sites) amely egy részletes, gyakorlati útmutató ahhoz, hogy ezeket a célokat elérjük.

A megbeszélés után „Emlékezés a múltra, a jövő alakítása” címmel tartottak konferenciát, amelyen a holokauszt emlékezetéről volt szó. Ennek keretében egy belga túlélő, Regina Sluszny mesélte el a történetét, akit egy belga keresztény család bújtatott.

A konferencia során dr. Grósz Andor külön megbeszélést folytatott Katarina von Schnurbeinnal, az Európai Bizottság antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős koordinátorával. A megbeszélésen az elnök meghívta a koordinátor asszonyt Magyarországra, továbbá felajánlotta a Mazsihisz segítségét és támogatását annak megvalósításához, hogy az idei magyar EU-elnökséghez kapcsolódva a munkacsoport következő ülését Magyarországon tartsák. 

 Grósz - Kovács_rezidencia.jpegA Mazsihisz elnöke a nagykövettel

A Mazsihisz elnökét udvariassági látogatáson fogadta brüsszeli rezidenciáján dr. Kovács Tamás Iván, Magyarország belgiumi és luxemburgi nagykövete. A diplomata beszámolt a nagykövetségnek a régióban élő magyar diaszpórával ápolt kacsolatairól, és kiemelte, hogy szoros kapcsolatban állnak a Belgiumban élő, magyar gyökerű zsidó közösséggel is.

Címlapkép: Katarina von Schnurbein és dr. Grósz Andor

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Zsidó világ
„...Ezek azok az állatok, amiket ehettek...”