Modernség és modernitás címmel tart konferenciát és az „elfajzott művészet” kötetet is bemutatják az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem, valamint a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara közös szervezésében november 27-28-án a Rumbach-zsinagógában. A két napos konferencia részletes programja ide kattintva tekinthető meg.
A konferencián arra keresik a választ, hogy a különféle történelmi korokban miként gondolták el és miként definiálták az újszerűséget. Szó esik majd arról, mik voltak az ismérvei az újnak, és az hogyan kapcsolódott a korabeli kulturális hagyományokhoz és mentalitáshoz.
A két napos rendezvény programjából néhány példát kiragadva: Mélyi József az olimpia és a modernitás összefüggéséről, Sándor Klára a kortárs kultúra radikalizálódásának szükségességéről beszél, Gábor György Örök tagadók és markioniták, Rényi András: A modern művészet, mint a művészet modernizációja címmel tart előadást. Csepeli György a testről és identitásról, Krekó Péter az összeesküvés elméletekről és modernitás ellenességről, Csunderlik Péter az Orbán-rendszer történelmi gyökereiről és az antimodernitásról beszél.
November 28-án, csütörtökön az „Entartete Kunst, avagy az elfajzott művészet. Tanulmányok Max Nordau halálának századik évfordulója alkalmából” című, a 2023-as konferencia alapján készült kötetről Vörös Kata beszélget Gábor Györggyel, Balázs Gáborral és Gyenge Zoltánnal.