A művészet és emlékezés ereje: Szenes Hanna nyolcvan éve lobogó lángja

2024. November 08. / 10:47


A művészet és emlékezés ereje: Szenes Hanna nyolcvan éve lobogó lángja

November 7-én, Szenes Hanna kivégzésének 80. évfordulóján a Gólem Színház színpadán került bemutatásra a „Hanna: Szabadesés több szólamban” című darab. Az eseményt dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke mély érzelmekkel átitatott beszéde nyitotta meg, amelyben Szenes Hannát, a zsidó hősök egyik emblematikus alakját méltatta.

A Mazsihisz-elnök beszédében kiemelte Szenes Hanna elkötelezettségét, áldozatkészségét és bátorságát. A lány, aki fiatal korában elhagyta a kényelmes budapesti polgári életet, hogy Izraelben földművesként dolgozzon, mindent feláldozott a zsidó haza iránti szeretetéért. Később brit ejtőernyősként tért vissza Magyarországra, hogy részt vegyen sorstársai megmentésében, ami végül tragikus véget eredményezett számára. Ahogy a beszédben elhangzott: Szenes Hanna élete „lángot szító gyufaként” ragyogott, és hősiességének emléke fáklyaként mutat utat az eljövendő nemzedékeknek is.

dr. Grósz Andor hangsúlyozta, hogy emlékezésünk nem puszta kegyelet, hanem a jelenben is alakító erő, amely a jövőt formálja.

– Az emlékezés által nemcsak felidézzük a múltat, de az emberi emlékezet erejével és a művészet által közvetített üzenetekkel alkotjuk meg a jövőt, közös jövőnket is – hangzott el az előadás előtt.

Szenes Hanna élete és sorsa nemcsak egyéni tragédia, hanem a magyarországi zsidó közösség és az egész emberiség számára is tanulságokkal teli történet.

– Nincs rá szó, hogy leírja azt a fájdalmat, amit elvesztésük jelentett a túlélők számára, azt az űrt, amit a hiányuk hagyott. Nincs szó, amellyel kifejezhetjük a kínt és szenvedést, amelyet az anya érzett, amikor kivégzett lánya holtestét kiadták neki temetésre. Csak a művészet segíthet bennünket abban, hogy képesek legyünk megérteni és feldolgozni a felfoghatatlant, ezt a tragédiát.

Az előadás során Bíró Eszter és Widder Kristóf megrendítő alakításaikkal keltették életre Szenes Hanna történetét, amely az ő naplóbejegyzéseiből, verseiből és családja, valamint bajtársai visszaemlékezéseiből épült fel. Widder Kristóf rendező és Tóth Réka Ágnes dramaturg oly módon tárta a közönség elé Szenes Hanna történetét, hogy az egyszerre volt megrázó és felemelő, a fájdalom és a remény finom egyensúlyával. 

Az előadás végén a közönség hosszan tartó vastapssal fejezte ki elismerését.

A Szövetség elnöke köszönetet mondott az előadás alkotóinak, kiemelve a művészet gyógyító erejét, amely nemcsak esztétikai értéket hordoz, hanem segít megérteni és feldolgozni a múlt tragédiáit. Szenes Hanna lángoló hősiességének emléke ma is velünk él, és emlékezetével örökké fáklyaként világít az emberi lélek legmélyére.

Zene: Födő Sándor  I Versek: Szenes Hanna  I Dramaturg: Tóth Réka Ágnes  I Konzulens: Dénes Gábor , Ungváry Krisztián  I Látvány: Pető Kata   I Rendező: Widder Kristóf .

Az előadás a Füge Produkció, a Szentendrei Teátrum és a Miss Biro Publishing közös produkciója.

Ez az esemény a Holokauszt 80. Emlékév keretében valósult meg.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Hírek, lapszemle
Nem fegyverrel, hanem ésszel…
2024. November 04. / 13:49

Nem fegyverrel, hanem ésszel…