Forrás: Globusz.net, Huffington Post, New York Post
Tudósok és kutatók több évtizede próbálnak magyarázatot találni Candido Godol rejtélyére. A brazil kisvárosban az ötvenes évektől tucatjával születnek a szőke, kék szemű ikerpárok.
A National Geographic Explorer amerikai ismeretterjesztő csatorna oknyomozó dokumentumfilmje szerint elképzelhető, hogy a háború után egy évtizeden át Argentínában, a közeli Buenos Airesben bújkáló Josef Mengele tovább folytatta kísérleteit.
Candido Godolban a szokásosnál ezerszer nagyobb gyakorisággal születtek többségében kék szemű, szőke ikrek. A 6 ezer lakosú kisváros 80 családjában 38 ikerpár látott napvilágot.
A film archív dokumentumokra hivatkozva állítja, hogy az argentin hatóságok mindent tudtak az országba menekült náci háborús bűnös minden lépéséről, ám a saját nevét használó orvost nem tartóztatták le. Mengele szabadon járhatott-kelhetett az országban, sőt, még gyógyszergyárat is alapíthatott.
A dokumentumfilmben nyilatkozó Jorge Camarasa argentin történész szerint Mengele növekedési hormont adhatott Candido Godol terhes nőinek, és genetikai kísérletet is végezhetett rajtuk a „tökéletes árja egyedek" minél nagyobb számban történő világra hozatala érdekében. A növekedési hormon növeli az ikerszülés esélyét.
Gerald Posner tényfeltáró riporter viszont megalapozatlannak tartja a feltételezéseket. A dokumentumfilmben kifejti, hogy semmilyen közvetlen bizonyítékot nem talált arra, hogy Mengele valóban járt volna Candido Godolban.
A film készítői által megkérdezett helyiek viszont emlékezni véltek egy a terhes nőket kezelő orvosra – jegyzi meg – a New York Post.
