Izrael, identitás és közösség – Interjú Spitzer Andrással, a Taglit program vezetőjével

2025. Február 24. / 08:00


Izrael, identitás és közösség – Interjú Spitzer Andrással, a Taglit program vezetőjével

dr. Spitzer Andrással először Izraelben, a Yad Vashem Múzeumban találkoztam, amikor az Israel Experience Generációk Találkozása nevű programján vettem részt, ahol több zsidó fiatallal együtt holokauszttúlélőket kísértünk Izraelbe egy egyhetes, fantasztikus utazásra. András történész, idegenvezető jelenleg a jeruzsálemi Israel Experience-nél dolgozik, és a Taglit-Birthright Israel nem francia nyelvű európai útjaiért felelős.

Mesélj kicsit az Israel Experience programjairól, milyen lehetősége van annak, aki Izraelbe szeretne menni ezek keretében?

Az Israel Experience a Jewish Agency leányvállalata, és immáron mintegy hat évtizede szervez oktatási utazásokat fiataloknak, és kevésbé fiataloknak a világ minden részéről Izraelbe és világszerte. Magyar zsidó fiataloknak elsősorban a Birthright-Taglit Israel útjait ajánljuk, de Masa programokat és nyári táborokat is szervezünk Izraelben és Európa szerte is, az utóbbi években Magyarországon is izraeli fiatalok részvételével.

A Táglit alapítványa maga 25 évvel ezelőtt indult útjára, és az elmúlt negyed évszázadban több mint 900 ezer zsidó származású fiatal vett részt a Táglit útjain. Az Israel Experience a világ minden részéről szervezi a klasszikus 10 napos és 2023 novembere óta az önkéntes csoportokat is. Az utak célja, hogy a résztvevők számára biztonságos keretet biztosítson zsidó identitásuk kutatására, a helyi zsidó közösségekkel és az Izraellel való kapcsolat erősítésére.

andras spitzer2.jpgdr. Spitzer András

Mit tapasztalsz, hogyan változik meg a fiatalok kapcsolata Izraellel és a zsidóságukkal az út után?

2023. október 7. óta az Izraelben megfordult turisták 85 százaléka a Táglit útjain keresztül érkezett Izraelbe. A Táglit csoportjai valódi hidat jelentenek a diaszpórában és Izrael államban élő zsidó fiatalok között. Ez a híd ma létfontosságú a világ zsidósága számára.

A Táglit utak egy olyan fórumot biztosítanak a zsidó fiataloknak, ahol nyíltan megvitathatják zsidó identitásuk etnikai, vallási és kulturális aspektusait,új barátokkal és új gondolatokkal gazdagodva folytathatják útjukat a zsidó világban.

Az Israel Experience különlegesen fontosnak tartja az Európából érkező résztvevőket és csoportokat. Rajtuk keresztül az európai közösségek hangja el tud jutni a Táglithoz, és ezzel egyidőben a Táglit aktuális szellemisége is jelen tud lenni az európai zsidó közbeszédben.

Van-e olyan visszajelzés vagy történet egy korábbi résztvevőtől, ami különösen emlékezetes?

A Ben Gurion repülőtéren való leszállás perceitől, a Siratófalnál történő látogatáson keresztül, a Holt-tengeri fürdőzésen át a Tel Aviv-i éjszakákig, az út rengeteg élményt ad a résztvevőknek. Sokuknak ez az első alkalom, hogy a saját, vagy akár a családjaik zsidó hagyományait nyíltan meg tudjak osztani. Az út a résztvevők nagy részében felejthetetlen emléket hagy. Az Izraelben való látogatás és a zsidó identitással való szembenézés sokszor a szülők és a nagyszülők számára is rengeteget jelent, a résztvevők közül sokan a család által megirt kívánságokat teszik a Siratófal kövei közé.  

Milyen típusú fiatalokat céloznak meg ezek az utak? Vannak-e speciális programok például vallásos vagy szekuláris fiatalok számára?

Mind a 10 napos utak – 18-26 éveseknek, mind az önkéntes csoportok – 18-50 éves korig, megpróbálják minél szélesebb körben megszólítani a zsidó származású fiatalokat. A Táglit oktatási ideológiája biztosit egy olyan oktatási platformot, ahol a nyílt párbeszédben világiak, vallásosok és a politikai paletta bármelyik oldaláról érkező résztvevők otthon tudják érezni magukat. Az út célja nem az, hogy instant válaszokat adjunk a fiataloknak a zsidóságról vagy az izraeli-arab konfliktusról, hanem az, hogy minél több kérdés merüljön fel bennük az út folyamán és ezeket magukban átgondolják és együtt megvitassák.

Milyen kihívásokkal szembesülnek a program szervezése során?

A legnagyobb kihívás átadni a jelentkezőknek az utak hihetetlen élményét szóban, egy Izraeltől messze eső kávéházban, vagy egy irodában, Európában, Amerikában, vagy a földgömb más egzotikus sarkaiban, bárhol, ahol zsidó közösségek élnek. Abban a pillanatban, hogy a csoport landol a Tel Aviv-i reptéren, az izraeli valóság, a történelem és a táj magával ragadja a résztvevőket, és a felejthetetlen és jelentőségteljes élmény garantált.

Birthright-Taglit Israel resztvevok2.jpgTaglit résztvevők Izraelben.

Hogyan látod az Israel Experience jövőjét? Változott-e a programok koncepciója a 2023. október 7-ei események következtében?

Október 7. rendkívül mély hatással volt Izraelre és a világszerte élő zsidó közösségekre. A háború kirobbanása óta számos szolidaritás missziót szervezett az Israel Experience, elsősorban Dél Amerikából és Európából, zsidó és nem zsidó csoportok számára. Ezeken az utakon természetesen nem feltétlenül fiatalok vettek részt, közösségi vezetők és magasrangú politikusok képezték a résztvevők túlnyomó többségét.

A fiatalok számára még fontosabbak lettek azok a terek, ahol szabadon és bátran vitathatják a zsidóság helyét önmagukon belül és az őket körülvevő világban. Az identitás felvállalása és a felelősségvállalás saját és a közösségeink sorsa iránt megerősít bennünket. A Táglit ma sokkal több hangsúlyt fektet a zsidó fiatalok felelősségvállalására, és egyre inkább úgy tekint mind a 10 napos, mind az önkéntes utakra, mint egy fontos mérföldkőre a felelősségteljes zsidóvá válás útján. Ezeknek a gondolatoknak a fényében szervezzük nyáron a 10 napos és az önkéntes utakat, valamint egy különleges, gazdag programokkal teli önkéntes hetet június végén, kifejezetten a Táglit útjain már részt vett fiatalok számára (szintén 18-50 éves kor között) a Táglit fennállásának 25 éves évfordulója alkalmából. Mind a szolidaritás missziók, mind a Táglit csoportok többsége ellátogatott a háború által sújtott települések egy részére – természetesen a résztvevők biztonságának szem előtt tartása mellett, találkozott a háborút elszenvedő lakossággal. Emellett, a résztvevők hatalmas segítségére voltak az izraeli mezőgazdaságnak és önkéntes munkájukkal hozzájárultak a sérült közösségek életének újrakezdéséhez. Természetesen a résztvevők jelenléte maga hatalmas jelentőséggel bírt és bír a mai napig az izraeliek szemében.

Minden érdeklődőt biztatok, hogy teljesítse be a peszáchi micvát és akár tavasszal, akár nyáron látogasson el Jeruzsálembe!   

Aki a programokról szeretne többet megtudni, bátran keresse Andrást az alábbi elérhetőségen: spitzera@israelexperience.org

 Az interjút készítette: Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael védelmében
Izrael
bejelentette a gázai tűzszünet életbe lépését
Hírek, lapszemle
Budapestre látogat Gideon Szaár izraeli külügyminiszter
Zsidó világ
Mit tehetünk mi Istenért – jó szombatot!