Megemlékezés a Duna-parton: tisztelgés Vágó Antal és mártítársai emléke előtt

2025. Január 03. / 10:04


Megemlékezés a Duna-parton: tisztelgés Vágó Antal és mártítársai emléke előtt

2024. december 30-én a hideg Duna-parton gyűltek össze az emlékezők, hogy tiszteletüket tegyék Vágó (Weisz) Antal, a magyar labdarúgás egyik legfényesebb csillaga, valamint kilenc mártírtársa előtt, akiket a nyilasok 1944. december 30-án a Dunába lőttek. Az eseményt a "Cipők a Duna-parton" emlékműnél tartották. A megemlékezésen részt vett dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke is.

A pásztói születésű Vágó Antal az MTK legendás játékosa volt, nyolcszoros magyar bajnok és tizenhétszeres válogatott labdarúgó. Az 1891. augusztus 9-én született sportoló pályafutása során 170 bajnoki mérkőzésen lépett pályára az MTK színeiben, továbbá tagja volt az 1912-es stockholmi olimpián vigaszdíjat nyert magyar csapatnak is. Pályáját már a nemzetközi színvonal ismeretével építette, s játéka megbízhatóságával és precizitásával írt történelmet.

dec30dunapart2.jpg

A II. világháború alatt azonban Vágó Antal sorsa tragikus fordulatot vett. Az 53 éves sportolót 1944. december 30-án a nyilasok a Katona József utcai védett házból hurcolták el, ahol a svéd követség oltalma alatt tartózkodott. Az elhurcoltak közül többeket, köztük Vágó Antalt is, a Zoltán utca környékén, a Duna-parton végezték ki. Holtteste soha nem került elő, emlékét és életét azonban örökre őrzi a magyar sportélet és a "Cipők a Duna-parton" emlékmű.

A megemlékezés során Radnóti Zoltán főrabbi imát mondott, és felsorolta annak a tíz sportolónak a nevét, akiket ezen a napon a Dunába lőttek. Koltai Barnabás részletes és megrendítő beszédet tartott a többszáz meggyilkolt sportolóról, míg dr. Dénes Tamás futballtörténész a tragédia történelmi hátteréről emlékezett meg. Hamarosan elkészül egy emlékfal az MTK pálya külső részénél, amelyen az összes, a holokauszt során meggyilkolt zsidó sportoló neve helyet kap. A megemlékezés végén virágokat dobtak a Dunába, tisztelegve azok előtt, akiknek nem adatott meg, hogy sírjuk legyen.

Forrás: mtkbudapest.hu

Zucker-Kertész Lilla

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Izrael védelmében
Antiszemita vírus fertőzi az USA egyetemeit
Történelem
Marcel Marceau és a holokauszt
2024. November 20. / 17:00

Marcel Marceau és a holokauszt