Így történt, avagy egy holokauszt-kiállítás pszichológiai vonatkozásai

2024. Október 02. / 11:18


Így történt, avagy egy holokauszt-kiállítás pszichológiai vonatkozásai

A trauma kirajzolódása címmel rendeznek kerekasztal-beszélgetést a Magyar Nemzeti Galériában (MNG) október 8-án, jövő kedden délután 5 órától. A rendezvény a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár közreműködésével megvalósult holokuszt-tárlathoz kapcsolódik, a résztvevők: Farkas Zsófia, a zsidó múzeum munkatársa és Richter Júlia, a Traumaközpont klinikai igazgatója, akiket Gyárfás Dorka kérdez a holokauszt-traumáról és átörökítéséről.

A trauma elszenvedésének pillanatában az áldozat a túlélés érdekében  sokszor nem képes folyamatában érzékelni a vele megtörtént eseményeket, a trauma feldolgozása csak utólag történik meg. De mi is az a lelki trauma, milyen a természete, hogyan és hol raktározza el azt az emberi agy? Mi ebben a szerepe a művészi alkotó-tevékenységnek? Miért és hogyan öröklődhet egy lelki trauma generációkon át? Hogyan fejti ki hatását a transzgenerációs mintázat a holokauszt-túlélők első-, másod-, a harmad-, vagy akár negyedik nemzedékének tagjaiban? 

Ban-Kiss-Edit-Deportacio-1_kicsi.jpgBán Kiss Edit alkotása

Ilyen és ehhez hasonló, izgalmas kérdésekre kaphatnak választ azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet A trauma kirajzolódása címmel rendeznek meg a Magyar Nemzeti Galériában (MNG) rendeznek meg október 8-án, kedden délután 5 órától. 

 A beszélgetés résztvevői: Farkas Zsófia, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár munkatársa, A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című tárlat kurátora, valamint Richter Júlia, a Traumaközpont klinikai igazgatója, A holokauszt nemzedékei című kötet társszerzője, akikkel Gyárfás Dorka kulturális újságíró beszélget. 

Az esemény aznapra váltott kiállítási belépővel vagy 2000 Ft-os programjeggyel látogatható. (A programra váltott jegy nem jogosít fel a kiállítás megtekintésére.)

Az október 13-ig meghosszabbított tárlaton szereplő műtárgyak nagy része a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményéből származik.

Illusztrációk: Bán Kiss Edit festményei a zsidó múzeum gyűjteményéből

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Élet + forma
Aranykoszorús énekes lett a Frankel Zsinagóga főkántora
Megemlékezések
Ma egy éve halt meg Fahidi Éva
2024. Szeptember 11. / 11:11

Ma egy éve halt meg Fahidi Éva