Most otthonainkban is virtuális sétát tehetünk és felfedezhetjük Lengyelország lenyűgöző zsidó örökségeit egy különleges projekt keretében. A Virtuális kapcsolatok a lengyelországi zsidó örökséghez az Izraeli Nemzeti Könyvtár azon kezdeményezése, hogy a történetmesélés, a tudásmegosztás és a közösségi szerepvállalás révén kapcsolatot teremtsenek a különböző zsidó közösségekkel Európa-szerte és azon túl is.
A Łańcut zsinagóga virtuális túrája is az új kezdeményezés része. A virtuális sétákhoz kattintson a képekre!
A virtuális sétához kattintson a képre!
Akárcsak a lecznai zsinagóga benőtt udvara és a przysuchai imaház felújított romjai.
Leczna, 1995 (Fotó: Boris Khaimovich).
Przysucha, 2004 (Fotó: Vladimir Levin)
A látványos és patinás épületektől kezdve az egyszerű shtetl-építményekig minden meglátogatott hely része a „Virtuális kapcsolatok a lengyelországi zsidó örökséghez” elnevezésű kezdeményezésnek, amely a lengyelországi zsidó örökség megőrzéséért létrehozott alapítvány új kezdeményezése, és amelynek célja, hogy szélesebb körben hozzáférhetővé tegye a számtalan lengyelországi zsidó örökségi helyszínt, és megkönnyítse a velük kapcsolatos párbeszédet. A projektet a lengyel Külügyminisztérium finanszírozta a „Közdiplomácia 2021” című pályázat keretében.
A Krasnik-zsinagóga belsejében a hámló freskókkal és omladozó vörös téglákkal találkozhatunk.
Krasnick, 1991 (Fotó: Nomi Kaplan)
A zamosci zsinagóga most úgy ragyog, mint egy palota - fényes, makulátlan márványpadló, díszes falrészletek, mutatós csillárok, impozáns hanukia.
A zamosci nagy zsinagóga. A jeruzsálemi Héber Egyetem Zsidó Művészeti Központjából az Izraeli Nemzeti Könyvtár Digitális Gyűjteményén keresztül.
Különleges ikonok beágyazásával a túrák során a látogatók többet is megtudhatnak az egyes épületek sajátosságairól, valamint azokról a közösségekről, amelyeket valaha szolgáltak.
A zamosci zsinagóga – amely ma múzeumként is működik – például büszkén mutatja be azokat a kiemelkedő személyiségeket, akik az öt évszázados zsidó jelenlét alatt a város lakói voltak. A névsorban szerepel többek között a legendás jiddis író, I.L. Peretz; a radikális aktivista, Rosa Luxemburg; Aleksander Cederbaum, az első oroszországi jiddis nyelvű újság kiadója; valamint Izrael Ben Móse Halevi, neves filozófus, talmudista és matematikus, aki Moses Mendelssohnt is tanította.
Ezzel szemben Olsztyn városának viszonylag fiatal és kis létszámú zsidó közössége volt, amely a 1930-as évekre sem haladta meg az 500 főt. A város legismertebb zsidó szülötte, az elismert építész Erich Mendelssohn tervezte azt az épületet, amely ma az ő nevét viseli, és a projektnek köszönhetően virtuálisan is bejárható: ez a „Beit Tahara” – az épület, ahol a zsidó hagyományok szerint a halottakat temetésre készítették elő.
Mendelssohn később számos jelentős épületet tervezett Németországban és azon túl is.
A The Librarians cikke alapján fordította: Zucker-Kertész Lilla
