Mester Tamás: Az előadás utat mutat a mindannyiunk által vágyott remény felé

2025. Április 11. / 12:54


Mester Tamás: Az előadás utat mutat a mindannyiunk által vágyott remény felé

Födő Sándor Kaddis című műve hangzott fel Bíró Eszter szólóénekével tegnap a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában. Az előadás előtt Mester Tamás, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) alelnöke, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) elnöke kösztöntötte a közönséget. Az előadást megtekintette dr. Grósz Andor, a Mazsihisz-elnöke és dr. Kunos Péter, a Mazsihisz-BZSH ügyvezetője is. Az alábbiakban Mester Tamás beszédét közöljük.

Nagy szeretettel köszöntöm Önöket a Budapesti Zsidó Hitközség nevében, itt, a Rumbach utcai zsinagógában, a fővárosi zsidónegyed egyik ékkövében, melyet a bécsi szecesszió korszakos kiválósága, Otto Wagner álmodott és tervezett meg.

20250410_PeszahFeszt_Kaddis_webre26.jpg

A PészáhFeszt programsorozatunk jegyében gyűltünk ma itt össze, hogy remek kulturális élménnyel gazdagodjunk, de mielőtt felvezetném az előadást, néhány gondolat a közelgő ünnepről egy kis aktuális áthallással.

Pészah az egyiptomi kivonulás, szó szerinti fordításban az elkerülés ünnepe (hág hápeszáh) kifejezés a tórai szakaszból ered, mivel a zsidók házainak elkerülését a héber szöveg a peszáh szóval fejezi ki.

A bibliai tíz csapás (mely Egyiptomot érte) közül az utolsó volt az elsőszülöttek halála, ezt a csapást a zsidóknak nem kellett elszenvedniük, mert házaikat megjelölték bárány vérrel, így a halál elkerülte fiaikat.

20250410_PeszahFeszt_Kaddis_webre13.jpg

A csapás után a fáraó engedélyezte, hogy a rabszolgaként élő zsidók elhagyják az országot. Éppen ezért nevezik a szabadság ünnepének (hág háhérut) is.

Az egyiptomi fogságból menekülő zsidóknak sem idejük, sem módjuk nem volt a kenyérsütéshez szükséges tésztát megkeleszteni. Így kovásztalan kenyeret, maceszt vittek az útra.

Ennek emlékére, mi zsidó emberek, az ünnep nyolc napja alatt nem eszünk semmi kovászosat.

Pészah a szabadságra, a szabadságvágyra is emlékeztett, az ünnep jelentőségét – figyeljék a dátumot – 1940-ben Heller Bernát, a jeles irodalomtörténész, orientalista, folklorista, az Országos Rabbiképző Intézet tanára így sommázta:

„Nekünk a Pészach vallásos kötelességünkké teszi a Szabadság megbecsülését. A mi korunk ezt átérzi. Egyén és közösség azokat a javait becsüli meg legjobban, amelyeket leginkább kell féltenie. Márpedig a mi napjainkban a szabadságot fenyegeti veszedelem. Ezért tiszteljük a szabadságnak emlékét. Ezért ünnepeljük fokozott áhítattal a Pészachot. Ezért hat, ezért hódít a széder.”

Szinte beleborzongani lehet a látnoki sorokba, főleg itt a Rumbachban, ahol a magyar holokauszt főpróbája során 1941-ben ebben az épületben gyűjtötték össze azokat a zsidókat, akik magyar állampolgárságuk hiánya miatt Kamenyec-Podolszkban haltak mártírhalált.

A mai előadás gondolatisága is a vészkorszak tragédiájával indít, de utat mutat a mindannyiunk által vágyott remény felé, a mű örök aktualitását mi sem mutatja jobban, hogy még mindig sok-sok izraeli túszért aggódunk, akik a terroristák fogságában vannak. Imádkozzunk, hogy térjenek haza mielőbb egészségben!

20250410_PeszahFeszt_Kaddis_webre10.jpgFotók: Ritter Doron

A szerző, Födő Sándor eredetileg balett formájában gondolkodott, de a kovidjárvány itt is közbeszólt, így egy kortárs kamarazenei mű jött létre világzenei motívumokkal.

Mivel holnap van a magyar költészet napja, kiemelném, hogy a műben Radnóti, Szép Ernő és Szenes Hanna versei is szerepet kapnak.

Külön büszkeség a számunkra, hogy a dalbetéteket Bíró Eszter művésznő értő tolmácsolásában élvezhetjük.

Mindenkinek felemelő szórakozást, egyben peszach szameach, kóser és boldog pészachot, keresztény testvéreimnek kellemes húsvéti ünnepeket kívánok!

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek