,,Törekszünk rá, hogy jobban megismerhessük a világ zsidó vallási irányzatait”

2024. Szeptember 05. / 14:06


,,Törekszünk rá, hogy jobban megismerhessük a világ zsidó vallási irányzatait”

Szerző: Zucker-Kertész Lilla

A neológia és a maszorti (Amerikában: konzervatív) irányzat közös értékei és a köztük lévő folyamatos párbeszédek álltak annak az eseménynek a fókuszában, amely a Mazsihisz és az OR-ZSE szervezésében „Hagyomány és változás – bevezetés a maszorti zsidóság gondolatvilágába” címmel zajlott le a Rumbach-zsinagógában kedd este. A tudományos összejövetel szellemi hídként szolgált a maszorti és a neológ zsidó közösségek között.

A résztvevőket elöljáróban Kiss Henriett, a Rumbach utcai zsinagóga igazgatója köszöntötte, kiemelve a nemzetközi együttműködés fontosságát a zsidó életben, amelyben a maszorti mozgalom kulcsszerepet játszik. Beszédében ehhez a gondolathoz csatlakozott dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke, aki ezt mondta:

– Az elmúlt időszakban a Mazsihisz vezetősége határozott lépéseket tett a Szövetség vallási jellegének erősítése érdekében, és ez a célunk a jövőben is. Ezt szem előtt tartva törekszünk arra, hogy minél jobban megismerhessük a nézeteinkhez közel álló, nemzetközi, vallásos zsidó irányzatokat.

Jelentősnek nevezte a maszorti tudósok, David Golinkin rabbi, a Schechter Intézet vezetője és kollégái látogatását, s mint mondotta: ez felidézi az OR-ZSE fénykorát, amikor világhírű teológusok, korszakuk legkiválóbb elméi sorra tartották előadásaikat a most közel százötven éves egyetem falai között.

Jacob Blumenthal rabbi, a Rabbinical Assembly és a United Synagogue of Conservative Movement/Masorti Judaism az észak-amerikai maszorti mozgalom történetéről beszélt, míg Mauricio Balter rabbi, a Masorti Olami és a Mercaz Olami vezetője az Argentínában, Chilében és Kolumbiában uralkodó, zsidó közösségeket érintő társadalmi klímát ismertette.

20240903_OR_ZSE_eloadas_Rumbach30.jpg

Balter rabbi kifejtette: Argentínában, – a világ más részein növekvő antiszemita események ellenére – biztonságban vannak a zsidó emberek, míg Chilében közel 500 ezer palesztin arab menekült és mindössze 15 ezer zsidó él, így ottani hittestvéreinken hatalmas a nyomás. Kolumbiáról szólva azt mondta: az állam október 7. után megszakította a diplomáciai kapcsolatot Izraellel, ami tovább mélyíti a társadalmi feszültségeket és nehezíti a magát veszélyeztettségben érző helyi zsidó közösség életét.

David Golinkin rabbi a vitaindító előadásában a maszorti halacháról beszélt, kiemelve a hagyomány és a modernitás egyensúlyának fontosságát a mai zsidó élet irányításában. A hallgatóság megtudhatta tőle, hogy a Budapestről New Yorkba érkezett zsidók által alapított zsidó közösségek hozták létre a Schechter Intézetet, amelynek jelenleg ő maga az elnöke, és ez fontos kapcsolódási pont a két zsidó világ között.

Dr. Frölich Róbert országos főrabbi a rendezvény zárásaként a neológia történelmi fejlődéséről szólva kifejtette, hogy – ellentétben a maszorti hagyománnyal – a neológ döntéshozók inkább idomultak az ortodoxia döntvényeihez, és a rabbinikus tudományosságuk inkább más irányban (filozófia, történelem, folklór, stb) volt hangsúlyos.

mazsihisz icon
Szeretnél értesülni új hírekről? Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy mindig friss híreket kapjon!

Ezek is érdekelhetnek

Megemlékezések
Ma 120 éve született Petschauer Attila olimpiai bajnok
Zsidó világ
„Ábrahám élemedett korú, öreg ember lett..."