A helyi zsidó
hitközség hosszú évek óta dolgozik a több mint 120 éves karcagi zsinagóga
megmentésén, mivel az épület – a folyamatos állagmegőrzés ellenére – rossz
állapotba került a 2010-es években. A
pályázati forrásoknak köszönhetően azonban a vallási, kulturális és turisztikai
funkciókat is ellátó épület mára visszanyerte eredeti fényét és pompáját.
A Karcagi Ortodox Zsinagóga kapuzata és kerítése az EEÖR-KP-1-2021/1-001745 azonosítószámú pályázat keretében újúlt meg, 15 millió forintos támogatásból . A beruházás része annak a hosszú távú megújulási folyamatnak, amely 2015-ben indult az épület teljes körű megmentésére.
A karcagi zsinagóga – amelyet 1899-ben avattak fel – mára Jász-Nagykun-Szolnok vármegye utolsó, az építése óta az eredeti funkciójában működő ortodox zsinagógája. Ám több mint tíz évvel ezelőtt a zsinagóga már nagyon rossz állapotba került, pedig – mivel Karcag belvárosában található – nemcsak a zsidó közösségnek, hanem a település egészének érdeke, hogy településképi szempontból megfeleljen az elvárásoknak.
A helyi zsidó hitközség 2015-től dolgozik a zsinagóga megmentésén, teljeskörű felújításán. Még 2020 előtt sikerült megvalósítani a talajnedvesség elleni szigetelést, a homlokzat és a tető tartószerkezetének felújítását, az esőcsatorna cseréjét, és az épület visszanyerte eredeti színét is. A zsinagógát övező kerítést viszont sokáig nem sikerült felújítani, a téglából készült lábazati elemeken és az oszlopokon a vakolat és a festés hiányos volt és kopott, akárcsak az oszlopok közötti mezőben található, kovácsoltvas kerítéselemek festése. A mostani projekt keretében megújult a kapuzat és a kerítés, így az épület már eredeti pompájában fogadja a híveket és a látogatókat.
A projekt neve: A 120 éves Karcagi Zsinagóga kapuzatának és kerítésének felújítása: forrás: EEÖR-KP-1-2021/1-001745
