Május 8-án délelőtt egy különleges találkozóra került sor Budapesten: az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem szociális munka tanszéke és a Jeruzsálemi Héber Egyetem szociális munka tanszékének kurzusa keretében szociális munka szakos hallgatók érkeztek Izraelből a Mazsihisz és a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) Szociális Osztályához a Síp utcai székházba, hogy közelebbről is megismerjék a magyar zsidó közösség szociális ellátórendszerét.
Az esemény nemcsak szakmai tapasztalatcseréről, de valódi emberi kapcsolódásról is szólt – pontosan arról, amit a szociális munka a legjobban képvisel: a másikra figyelésről. A programon izraeli és magyar hallgatók is részt vettek a kurzuson.
Kádár György, a Mazsihisz Szociális Osztályának vezetője részletesen bemutatta a szervezet támogatási struktúráját. Elmondta, hogy az osztály többek között idős klubokat működtet, otthoni segítségnyújtást, pszichológiai tanácsadást, egyéni és csoportos foglalkozásokat kínál, de az igazi fókusz a személyes kapcsolódáson van.
Kádár György, a Mazsihisz Szociális Osztályának vezetője
Vadas-Várdai Anikó, az otthoni segítségnyújtás programjának koordinátora elmondta, hogy körülbelül napi egy-másfél órás otthoni segítségnyújtást tudnak biztosítani az azt igénylő időseknek Budapest-szerte. Ő az, aki elvégzi az igényfelmérést és összeköti a gondozót a segítséget kérővel. A program különlegessége, hogy bár a fókusz a zsidó közösségen – főként a holokauszttúlélőkön – van, a kormányzati támogatás révén bárki igénybe veheti a szolgáltatásokat. Anyagi támogatást azonban csak a túlélők számára tudnak biztosítani, a többi ellátás viszont nyitott minden rászorulónak.
Mester Tamás, a Budapesti Zsidó Hitközség elnöke nevében kabinetfőnöke, Märcz Andrea köszöntötte a vendégeket. Andrea kifejezte, hogy Mester elnök úr és ő maga is elkötelezett a szociális vonulatainak támogatását illetően. Elmondta azt is, hogy különleges megtiszteltetés számára elnök úr megbízása, hisz menekültügyi szakemberként az ukrajnai fegyveres konfliktus kezdetétől fogva, három éven át volt szakmai vezetője volt a MAZSIHISZ-HIAS halmozottan sérülékeny ukrán zsidó menedékeseket támogató komplex integrációs programjának. Miután röviden ismertette az ideiglenes védelem magyarországi helyzetét, egy idős odesszai holokauszttúlélő menedékes esetének közös megvitatására kérte fel a diákokat.
A találkozón a Mazsihisz szociális programjainak másik, kevésbé ismert, de annál fontosabb aspektusa is szóba került: a második generáció támogatása. Ez a csoport – sokszor láthatatlanul – komoly veszélyben van, és nem ritka, hogy szociális támogatás nélkül hajléktalanság fenyegeti őket. Nuszer Mirjam szociális munkás, aki korábban tizenöt évig a hajléktalanellátásban dolgozott, kiemelte: „Ez a tapasztalat most is segít. Van néhány kliensünk, akik hajléktalanok vagy nagyon közel állnak hozzá. Nekik próbálunk biztonságot teremteni – mentálisan, anyagilag, egzisztenciálisan.”
Mirjam emellett csoportokat is vezet, többek között állatasszisztált foglalkozásokat és önismereti alkalmakat. A munkájuk célja nem kevesebb, mint biztonságot teremteni – mindazoknak, akik erre maguktól már nem képesek.
Balról jobbra: Nuszer Mirjam, Kádár György, Märcz Andrea, Vadas-Várdai Anikó
Az izraeli diákok élénken érdeklődtek a magyar szociális rendszer működéséről, a nyugdíjrendszerről és a túlélők helyzetéről. Az alacsony nyugdíjak okairól is szó esett – a rendszerváltás utáni gazdasági helyzet, a kényszervállalkozások, a hiányos járulékfizetés máig kihat az idősek életminőségére. A látogatás során lehetőség volt személyes beszélgetésekre is: a diákok találkozhattak néhány klienssel, megismerhették történeteiket, kérdezhettek tőlük.
A találkozó baráti, nyitott légkörben zajlott, és mély szakmai tartalommal bírt. A tolmácsolásban Háberman Zoltán, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem szociális munkás szakának tanszékvezetője segített. A program végén a Herman Lipót Klub vendégül látta a résztvevőket.
Ez a délelőtt is megerősítette: a zsidóság egyik legfontosabb értéke, a rászorulók támogatása ma is élő hagyomány. A szociális munka nemcsak szakma, hanem hivatás – amit szív nélkül nem lehetne csinálni.
A kurzus programja során a hallgatók ellátogattak több zsidó és nem zsidó szociális intézménybe is, például az Újpesti Szeretetotthonba és a Fogyatékosok Otthonába, ahol Torda Kata fogadta a hallgatókat. Emellett jártak hajléktalanszállón, valamint Csörögön egy tanodában is.
Zucker-Kertész Lilla beszámolója
